Seçimle Gelen Darbeyle mi Gidiyor?

İnci Vardar 08.11.2016

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin, 3 terör örgütüne destek vererek Türkiye'yi bu hale getirdiğini söyledi.

Seçimle Gelen Darbeyle mi Gidiyor?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. Kılıçdaroğlu, "Türkiye'yi bu hale kim getirdi? İktidardakiler. Nasıl getirdiler? 3 terör örgütüne destek vererek getirdiler. Çok net söylüyorum, 3 terör örgütüne yardım ve yataklık yaparak getirdiler. Tek tek sayacağım. Seçimle gelen seçimle gider diye bir cümle kullandım, bu havuz medyası ve onların ekibi, blok halde vay efendim sen bunu nasıl söylersin? Şunu mu söylememi bekliyordunuz: seçimle gelen darbeyle gider, bunu mu söylememi istiyordunuz? Onların kafası ters çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Başbakan'ın 'Başkanlık gelmezse Türkiye bölünür' cümlesini hatırlatarak şunları söyledi: "Başbakan çıkmış bölünme tehdidinden söz ediyor. Başkanlık gelmezse Türkiye bölünür diyor. Seni oraya Türkiye'yi böl diye mi oturttuk biz? Sen nasıl bu lafı edersin? Söyledim, cevap veremiyor. Bu lafı eden bir kişi başbakanlık koltuğunda oturamaz. Çünkü kimse bölücülerin taşeronluğuna soyunamaz. Bu lafı eden bölücülerin taşeronluğuna soyunmuş kişidir. Bu kadar açık bu kadar net söylüyorum. Başbakansan oturursun Türkiye'nin dünya kadar sorunu var. Kendi sorununu çözeceksin önce. Koltuğuna sahip çıkacaksın, yetkilerine sahip çıkacaksın. Yetkilerini başkasına kullandırmayacaksın. Ben başbakanım son söz bana aittir diyeceksin. Yoksa olmaz, sen başbakanlık yapamazsın."

"Gittikçe Kuzey Kore'ye benziyoruz. Orada da bir diktatör var"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Türkiye'nin dünyadan izole olduğunu belirtti. Kılıçdaroğlu,"Türkiye dünyadan izole oluyor. Yani soyutlanıyor. Biz cumhuriyeti niye kurduk? Gittikçe Kuzey Kore'ye benziyoruz. Orada da bir diktatör var. Bütün dünyadan soyutlanmış vaziyette kendi dünyalarını yaşıyorlar. Bu çok tehlikeli bir gelişmedir. Diyorlar ki, herkes bize düşman. Almanya, Fransa, Amerika, Avrupa Birliği, Rusya, Japonya düşman, herkes düşman. Ben merak ediyorum, Birleşmiş Milletler de mi bize düşman, bizim de temsil ettiğimiz, dünyanın bütün devletlerinin olduğu Birleşmiş Milletler, BM açıklama yapıyor, onlar da aynı kaygıyı taşıyorlar. Türkiye'de hükümetin, bir yandan OHAL ilan edip Kişisel ve Siyasal Haklar Uluslararası Sözleşmesi'nin bazı maddelerinin askıya alındığını açıklamasından ve yetkililerin attıkları adımların kabul edilebilirin ötesine geçmiş olabileceğinden endişe duyuyoruz diyor. Türkiye'deki gelişmelerden endişe duyuyorum diyor. Bunlar televizyonlarda söyleniyor mu, gazetelerde yazıyor mu? Hayır. Çünkü sansür var. Kendilerini Birleşmiş Milletler'e ihbar ettiler, ihbar eden Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti" diye konuştu.

"Demokrasilerde ana kural: Seçimle gelen seçimle gider"

Kemal Kılıçdaroğlu, "Kendileri yönetiyorlar, kendileri çalıyorlar, bir aksaklık olunca CHP niye itiraz ediyor? Niye itiraz etmeyim? Türkiye'yi bu hale kim getirdi? İktidardakiler. Nasıl getirdiler? 3 terör örgütüne destek vererek getirdiler. Çok net söylüyorum, 3 terör örgütüne yardım ve yataklık yaparak getirdiler. Tek tek sayacağım. Eğer zulümden yana değilseniz, mazlumlardan, dürüst insanlardan yanaysanız, cumhuriyetten, demokrasiden, özgürlüklerden yanaysanız, bunları anlatmak hepimizin ortak görevi. Seçimle gelen seçimle gider diye bir cümle kullandım, bu havuz medyası ve onların ekibi, blok halde vay efendim sen bunu nasıl söylersin? Şunu mu söylememi bekliyordunuz? Seçimle gelen darbeyle gider, bunu mu söylememi istiyordunuz? Onların kafası ters çalışıyor. Neden? Saraya bağımlı beyinleri. Yine söylüyorum, demokrasilerde ana kural: Seçimle gelen seçimle gider. Ama seçimle gelen ben hukukun üstündeyim diyemez. Ben her istediğimi yaparım diyemez. Ben savcıya, hakime gitmem, ben ifade vermem, ben her şeyin üstündeyim diyemez. Gidecektir, ifadesini verecektir. Ben şahsen pek çok davada yargılanıyorum. Avukatım var, gerektiğinde giderim. Hakkımı savunuyorum. Yargıdan kaçmak değil, eğer yargı taraflı davranırsa hep beraber oturur eleştiririz" dedi.

"Bunları Kandil'e gönderen kim?"

AK Parti'nin içindeki Bylock'cuların da ortaya çıkması gerektiğini vurgulan Kılıçdaroğlu:" Bizim parti programımızda kurultayın aldığı bir karar vardır. Kürsü dokunulmazlığı hariç, bütün dokunulmazlıkların kalkması lazım. Böylece AKP'nin içindeki Bylock'cularında ortaya çıkması lazım. Biz bunu söyleyince, efendim diyor, bu tutuklanan millet vekilleri Kandil uzantısı diyorlar. Allah aşkına bunları Kandil'e gönderen kim? TBMM tutanaklarını açıp baksınlar. Sizden icazet alıp Kandil'e gitmediler mi bunlar? İmralı'ya kim izin verdi? Bunlar hükümetin gözetimi ve koruması altında İmralı'ya gitmediler mi? Masaları kurmadılar mı? Başkanlık sistemini konuşmadılar mı? Bu kadar yüzsüzlüğü hayatımda ilk defa görüyorum. Hüküm kesinleşmeden bir milletvekilinin tutuklanmasını doğru bulmuyoruz. Anayasa mahkemesi söylüyor. 2010'da çıktı dönemim başbakanı dedi ki, biz siz PKK ile görüşüyorsunuz dediğimiz zaman, şu cümleyi kurdu; Biz PKK ile görüşmedik, görüştüğümüzü söyleyenler şerefsizdir. 2012 aynı kişi, PKK ile görüşen arkadaşı ben gönderdim sıkıntısı olan bana söylesin. İmralı ve Kandil arasında da mekik dokudular bu arkadaşlar. Hükümetin tekliflerini götürdüler"diye konuştu.

"PKK ve AKP iş birliği yapıyor"

Toplantı sırasında fotoğraf göstererek katılımcılara seslenen Kılıçdaroğlu, "PKK ile görüştüler bunlar. 2 kanattan saldırı alıyoruz bir PKK, iki AKP çünkü ikisi de işbirliği yapıyor. Açık ve net söylüyorum. Bakın şu fotoğrafa, Dolmabahçe Mutabakatı. 3 kişi serbest, diğerleri tutuklu veya hapiste, nerede bunlar? Bunlar CHP milletvekili mi arkadaşlar? Kim bunları buraya, Dolmabahçe'ye gönderdi. Önce bunun hesabını vereceksiniz siz. Bunun hesabını sormazsam namerdim. PKK vergi mahkemeleri kurdu, vergi topladı. Askerlik için askere alma daireleri kurdu. Şehrin göbeğinde trafik kontrolü yaptı. Kim vardı iktidarda? CHP mi vardı? Bizi suçluyorlar şimdi, PKK'ya destek veriyorsunuz diye. Benim söylediklerim yanlışsa destek veriyorum. Benim söylediklerimin her kelimesi doğruysa, bunun hesabını siz vereceksiniz. Habur'da bu ülkenin hakimlerini savcılarını terör örgütünün ayağına kim gönderdi? Çadır mahkemelerini kim kurdu? Bunların hesabını soracağız" ifadelerini kullandı.

"IŞİD'e yardım ve yataklık yaptılar"

Kemal Kılıçdaroğlu Ak Parti'nin PKK, IŞİD'e yardım ve yataklık yaptığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü: "Sadece PKK'ya mı yardım ve yataklık yaptılar. IŞİD'e de yardım ve yataklık yaptılar. IŞİD terör örgütüyle ilgili araştırma önergesi verdik. Araştıralım bunu dedik, Türkiye'de bunun kolu kanadı nerededir diye. Kimin oylarıyla reddedildi? Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili oylarıyla reddedildi. Gazeteciler bana sordular, AKP niye reddetti bu önergeyi; dedim ki IŞİD'le ideolojik akrabalıkları var, o nedenle reddettiler. Binali beye sordum, dedim ki, Musul konsolosluğu basılıp 49 vatandaşımız rehin alındığında siz neden IŞİD'e terör örgütüdür diyemediniz. Hala sorunun cevabını almış değiliz. Hangi milletvekiliniz, AKP milletvekili, PKK ve IŞİD terör örgütü değildir dedi? Bunlar rahatlıkla söylüyorlar. "IŞİD iyi ki varsın, Allah kurşununu azaltmasın," bu da bir AKP'liye ait bir sözdür. Sayın Erdoğan diyor ki, 'IŞİD denilen örgüt, hiçbir sebep olmadığı halde sürekli ülkemizde eylem arayışı içinde.' Yani şunu demek istiyor, ey IŞİD ne istediysen verdik kardeşim, niye gelip burada terör eylemi yapıyorsun? Bu onun itirafıdır. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin parsel parsel cemaate verdiği arsalar nerede? Onun hesabının sorulması lazım. Biz onun hesabını soracağız. İlker Başbuğ komisyonda şu açıklamayı yapıyor: 2008'de MİT'ten cemaatle ilgili rapor istedim diyor. Ben diyor bunu dönemin başbakanına verdim, dedim ki bu çok önemlidir. Erdoğan'ın söylediği, komutanım bunları çok büyütüyorsunuz. FETÖ ile ilişkilerini kestiler mi, hayır. Nasıl devam ediyor, Cumhuriyet'e yapılan operasyonda bizi bunu öğreniyoruz. Raporu düzenleyen, iddianameyi düzenleyen kim? FETÖ davasından yargılanan bir savcı."

Kaynak: DHA

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.