Saniyeler İçinde Kendini Yok Eden Sanat

Marjinol Ekibi 26.12.2017

Dijital sanat galerisi Intangibles’ın koleksiyonunda, zip dosyalarından Snapchat fotoğraflarına kadar çeşit çeşit dijital sanat eseri var.


Dijital sanat galerisi Intangibles’ın koleksiyonunda, zip dosyalarından Snapchat fotoğraflarına kadar çeşit çeşit dijital sanat eseri var.

Birkaç yıl önce duvarınıza asamayacağınız bir parçaya para saymak delilik olarak adlandırılabilirdi. Taa ki Rafael Rozendall, iki yıl önce bir web sitesini müzayedede 3000 dolara satana kadar. Dijital sanat koleksiyonu hala bir takım sanat sever tarafından delilik olarak adlandırılsa da artık kabul gören ciddi bir koleksiyonerlik. Dijital işler ise galerilerde gittikçe daha fazla karşımıza çıkıyor.

Walker Art Center’ın açtığı dijital galeri Intangibles, ağılıklı olarak dijital işler satan ilk galeri. Koleksiyonun öne çıkan parçalarından biri, Alec Soth’ın “Disappear with Me”si. 100 dolar etiketli Disappear with Me, sanatçının alıcılara Snapchat’ten gönderdiği ve 10 saniye içinde kendini imha eden 25 fotoğraftan oluşuyor.


RO/LU’nun “Let Me Know...” adlı eseri asla gerçekleşmemiş ve gerçekleşmeyecek hayali bir serginin tanıtım materyalleri, sergide kaydedilen ses dosyaları, serginin afişi gibi malzemeleri barındıran bir zip dosyası.

Intangibles’ın koleksiyonunda telefon melodileri, sanatçılarla mailleşme seansları, kağıt baskı alınabilen pdf’ler gibi ipe sapa gelmeyen ürünler var.


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.