Sanattan Hiç Anlamıyoruz. Cidden.

Marjinol Ekibi 01.06.2018

Derdimiz "sığır" gibi algılanmak değil. Bazı sanat eserleri bize hiçbir şey söylemiyor. (Bunun fakirlikle de bir ilgisi olabilir tabii.)

Bireyler için sanatın değerini belirleyen şey, nerede sergilendiği ya da üzerine koyulan fiyat etiketi değildir. Çoğu zaman onu kimin ortaya koyduğu da önemsizdir. Bir resmi, müziği, şiiri, oyunu kaç kişinin beğendiği de bireysel anlayış üzerinde bir etkiye sahip olmaz. Çünkü sanatı değerli kılan şey, onun bize hissettirdikleridir.


Kulağa hoş geliyor, değil mi? Gerçekler pek öyle değil ama.Hollandalı Youtube şakacıları Lifehunters, IKEA'dan 10 euroluk bir resim alıp modern sanat galerisine yerleştirmişler. Galeriyi ziyaret edenlerden, dünyaca ünlü sanatçı Ike Andrews'un yaptığı bu resmi değerlendirmelerini ve fiyatını tahmin etmelerini istemişler. Resme "modern ve şoke edici" diyen olmuş, biri nesnelerinin birbirinin üstüne binmesi ve iç içe geçmesindeki yapısalcı bakış açısını övmüş, başka biri (kasketli, sakallı ve gözlüklü - bir tek fuları eksik) resmin bir çeşit sembolizme işaret ettiğini açıkça gördüğünü ve sanatçının güzel bir ruhunun olduğunu söylemiş.


10 euroluk resme biçtikleri değer ise 2,5 milyon euroya kadar çıkıyor. YUH!Lifehunters bir ara gurmelere de şaka yapıp McDonald's hamburgerlerini yedirmişti. Köfteleri şekilli kesip kaliteli görünen tabaklara yerleştirdikleri için, saatlerce uğraşılıp hazırlanan yemeğe burun kıvıran gurmeler, yarım dakikada pişen hamburgeri yerlere göklere sığdıramamıştı. Aynı durum sanat konusunda da geçerli işte.


Ama biz son derece içi dışı bir, sığırdan hallice, örnek insanlar olduğumuz için böyle numaralara hiç gelmiyoruz. Sanat eserinin fiyatını söyledikleri zaman o paraya başka ne alınabileceğini hesaplıyoruz. Hesaplamayanlar ise aşağıda göreceğiniz, bizim hiçbir şekilde anlamadığımız sanat eserlerine DEV paralar veriyorlar.


İsimsiz (Sarı ve Mavi), Mark Rothko - 46,5 milyon $Onement VI, Barnett Newman - 43,8 milyon $Blood Red Mirror, Gerhard Richter - 1,1 milyon $Green White, Ellsworth Kelly - 1,6 milyon $İsimsiz (Stoffbild), Blinky Palermo - 1,7 milyon $İsimsiz (1970), Cy Twombly - 69,6 milyon $


Yani, sanatçının bize ne anlatmaya çalıştığını falan bir yana bıraktık; en azından neden birinin 1, diğerinin 69 milyon $ olduğunu anlasak iyi olacaktı...

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.