San Gimignano: Bir İtalyan Masalı

Seden Gürlek 29.08.2016

Efsanelerle dolu bu eşsiz şehre aşık olacaksınız.

Bu yazıda Siena’dan izole bir Orta Çağ kasabası, San Gimignano’dayız. Kasaba, UNESCO tarafından da kültürel varlıkları korunan bölgeler arasında. Üçüncü yüzyıldan bu yana gerek Hun saldırılarına, gerekse feodal savaşlara karşı direnmiş bu kendine münhasır şehir, ‘Güzel Kuleler Şehri’ olarak tanınıyor. Söylentilere göre San Gimignano eşrafı bir ‘kule’ yarışına tutuştuğundan zamanında 72 kule bulunmaktaymış. Günümüzde ise yalnızca 13 kule Toskana vadisini selamlamaya devam ediyor.

San Gimignano - ITA

Dar sokaklarla, ansızın çıkan kulelerle, ve küçük avlularla insanı çevreleyen bir Orta Çağ atmosferi var. Bu ortama bir de işkence müzelerini eklemek gerek. Bu şirin avlulardan sonra, binlerce kafatasıyla bir mahzende karşılaşmak ürpertici. Fakat, meraklısıysanız siz de 10 € karşılığında bu müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Şimdi masalın güzel bölümlerini anlatmaya devam!

Truly magical atmosphere in San Gimignano by night

Şehrin ana meydanına geldiğinizde ‘Gelateria di Piazza' isimli şirin bir dondurmacıyla karşılaşacaksınız. Mekanın ünü dünyaya yayılmış. Öyle ki, kendilerinden en iyi dondurmacı olarak bahsediyorlar. Siz de dondurmanızla beraber şehrin meydanında, yani ‘Piazza del Popola’da bir mola verip Toskana vadisini seyreyleyebilirsiniz.

San Gimignano

Gelato

San Gimignano, kırmızı topraklı Toskana vadisinde olduğundan dolayı, İtalya’nın belki de en kaliteli şarapları burada üretiliyor. Şehrin beyaz şarabı ‘Vernaccia’, tüm İtalya’da meşhur ve şişesi en fazla 4-5 euro. Bunun yanında enfes Chianti şarabını da yalnızca 8-9 euro karşılığında almak mümkün. Bölgedeki restoranlarda da yemeğinizin yanında bu eşsiz şarabı deneyimleme fırsatını kaçırmayın derim.

San Gimignano - I

San Gimignano

San Gimignano’ya Ulaşım:

Firenze veya Pisa Havaalanı'ndan bölgeye gelip ardından trenle Siena’ya ilerliyorsunuz. Siena’da San Gimignano için otobüsler kalkıyor, herhangi birini kullanabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.