Şampiyon Fenerbahçe!

Umut Tarı 14.06.2016

Ve seri biter...

Acısıyla tatlısıyla koskoca bir sezon bitti sonunda. Sezonun son karşılaşması dün gece oynanan Fenerbahçe-Anadolu Efes serisinin 6. maçı ile gerçekleşti. Anadolu Efes elinden geleni yapsa da yeterli olmadı.

Şampiyon Fenerbahçe!

Maç karşılıklı basketlerle başladı. Maçın başı 7-9 Efes lehine geçildikten sonra, Fenerbahçe 12 sayılık bir seri yakalayarak skoru 19-9'a getirdi. Karşılıklı basketler ile devam eden maçta, ilk çeyrek 24-14 ile geçildi. Fenerbahçe'de öne çıkan isim Bogdan Bogdanovic idi.

İkinci çeyreğin başında, Efes'in 5-0'lık serisi sonrası mola alan taraf Obradovic'ti. Mola sonrası Fenerbahçe 12-0'lık bir seri yakaladı ve skor 36-19'a kadar geldi. Karşılıklı basketler ile geçilen çeyreğin sonucu 52-32 idi. İkinci çeyrekte devreye giren isim Datome oldu. Datome 16, Bogdanovic 12 sayı ile ilk yarıyı kapattı. Ek olarak Koç Çakı'nın 4 kısa tercihi pek etkili olamadı, takıma zarar verdi. Bu arada 4 kısalı sistemde 4 numarada oynayan Cedi Osman'ın, yazın A Milli Basketbol Takımı'nın katılacağı Olimpiyat Elemeleri'nde de 4 numarada daha çok süre oynayacağını belirtelim.

Şampiyon Fenerbahçe!

Üçüncü çeyreğin bitimine 1.31 kala, Jan Vesely'nin turnikesi sonrası skor 76-37'ye geldi ve fark 39 sayıya kadar çıktı. Fenerbahçe adeta şov yaptı. Periyot bitiminde Diebler'ın üçlüğü ile skor 78-43'e geldi.

Dördüncü çeyrekte ise maç boyu şutları sokamayan Efes, şutlarını sokmaya başlayınca fark kapanmaya başladı. 78-43'den sonra 15-0'lık seri yakalayan Efes, maçın bitimine 6.31 kala farkı 20'ye kadar düşürdü. Maçın geri kalan bölümünde Efes'in farkı kapatmasına izin vermeyen Fenerbahçe, 91-70'lik skor ile Spor Toto Basketbol Ligi'ni kazanarak şampiyonluğunu ilan etti.

Serinin en değerli oyuncusu, yani MVP'si Gigi Datome seçildi.

Şampiyon Fenerbahçe!

Maçtan ve seriden bahsetmem gerekirse;

- Hakemlerin maçı çok kötü yönettiğini düşünüyorum, böyle bir farka rağmen.

- Fenerbahçe'nin Ülker Arena'da çok farklı bir takım olduğu yadsınamaz bir gerçek.

- Koç Çakı'nın, elindeki kısıtlı imkanlara rağmen çok iyi bir iş yaptığını düşünüyorum.

- Obradovic Fenerbahçe ile üst üste 2 şampiyonluk kazanan ilk koç oldu.

- Efes'te büyük bir değişim olacağını düşünüyorum.

- Fenerbahçe cephesinde kalanlara ve gidenlere göre rota çizilecektir. Obradovic'in istekleri doğrultusunda yapılacak doğru transferler ile yine şampiyonluğa oynayan bir takım kurmak isteyeceklerdir.

Şampiyon Fenerbahçe!

Fenerbahçe'nin şampiyonluğunu biz de Bıyıklılar ekibi olarak kutlarız. Fenerbahçe oynadığı 3 finalin 2'sini kazanarak sezonu 2 kupa ile kapattı. Koç Obradovic, Fenerbahçeli taraftarların gönlünde kendine çoktan yer edindi. Fenerbahçe seyircisini de burdan tebrik ediyoruz, yarattıkları güzel atmosferden dolayı. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim; Obradovic'in kaybettiği tek finalin Euroleague olmasına şahsen çok üzüldüm. Kazanılmasını istediğim en büyük ve en önemli kupa Euroleague'di.

Şampiyon Fenerbahçe!

Fenerbahçe hakkında söylenebilecek fazla birşey yok aslında. Hakettikleri bir kupayı kazandılar. Sezon başında birçok oyuncu değişimine rağmen mükemmel bir uyum sağladılar ve her alanda zirveye oynadılar. Türkiye Kupası'nı kazanıp, Euroleague finalini kaybettiler. Hepsinin üstüne, bir de bu finali oynamak çok zor; özellikle Euroleague finalini kaybetmişken. Fenerbahçe oyuncularını da ayrıca tebrik etmek lazım.

Şampiyon Fenerbahçe!

Fenerbahçe için yılın ilk beşi, bence şu şekilde olurdu:

1. Bobby Dixon

2. Bogdan Bogdanovic

3. Gigi Datome

4. Ekpe Udoh

5. Jan Vesely

Son olarak, Fenerbahçe belirttiğim ilk beş oyuncusu başta olmak üzere ana rotasyonu korursa ve ana rotasyon için 1 ya da 2 oyuncu eklemesi yaparsa, Euroleague şampiyonluğu neden olmasın?

Umut Tarı

Görseller fenerbahce.org'dan alınmıştır.


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.