Sakallarla Tuvaletin Ortak Noktası Nedir?

Bıyıklılar Ekibi 29.05.2018

Yurt dışındaki bazı haber kanallarına göre sakallarda, tuvalette olduğundan daha çok dışkı varmış.

Geçtiğimiz günlerde The Mirror, News.com.au ve Metro.co.uk'de "Sakallarda dışkı var" minvalinde manşetler yayınlanmış. Hoş değil. Bunu hoş bulmayanlardan biri olan The Guardian yazarı Nick Evershed, konuyla ilgili bir araştırma yapmış. Paniğe mahal vermeyin, sakallarda öyle bir durum yok.
Evershed konuya balıklama dalmış ama herhangi bir bilimsel araştırmayla karşılaşmamış. Hikayenin kaynağı, New Mexico'da yayınlanan bir TV programında yer alıyormuş. Muhabirin teki bir avuç sakalı pamuklu çubukla şöyle bir sıyırmış, sonra da içinde ne tip mikroplar olduğunu öğrenmek için bir mikrobiyoloğa göndermiş. Mikrobiyolog John Golobic, normalde bağırsaklarda yaşayan bazı bakterilerin sakalda da olduğu sonucuna varmış. "Bunlar gibi bakterileri dışkıda da bulabilirsiniz" demiş. Hikaye bu.
Dışkıda bulunan bakteri başka yerde karşımıza çıkmayacak diye bir şey yok. Sonuçta E. coli de bağırsakta ve dışkıda var ama aynı bakteriyi yiyeceklerde ve deri üzerinde de bulabiliyoruz (işte bu yüzden meyveleri ve ellerimizi doğru düzgün yıkamamız gerekiyor). Bir de tabii doğru düzgün sakal bakımı yapmak gerek. Yemek yedikten sonra sakalları yağlı yağlı bırakıp saç yerine sakaldan bitlenmek saçma olur. Hem sık sık yıkayıp tarayınca bakımlı da görünüyor; ortalıkta militan gibi dolaşmanın alemi yok.
Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Old User
bu neymis öggkhg
15.Eki
Beğen(0) Beğenme(1)
Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.