Sahibinden Satılık, Şairli Şiirli Falan Bir Film

Defne Taktak 20.06.2016

"Filmimizi satıyoruz. Böyle baya elma gibi, armut gibi satıyoruz!"

Sahibinden.com'da verilen efsane ilanlara bir yenisi daha eklendi: "Sahibinden hiç çekilmemiş uzun metraj film senaryosu"

Sahibinden Satılık, Şairli Şiirli Falan Bir Film

Film, 100.000 TL'den satışa çıkarıldı ve sosyal medyada büyük ilgi gördü.

İlan sahibi ise biraz dertli. Verdiği ilanda satılığa çıkardığı filmin metin ve reklam yazarları tarafından kaleme alındığını söylüyor. Üstelik yazım sırasında hiç sigara içilmemiş ve ilham perisi de senaryonun üzerinde bolca tepişmiş. Ancak yapımcılara ulaştıramadıkları için internetten satılığa çıkarmışlar. Film senaryosu satın almak isteyenler için ilan detaylarını bir de buradan verelim dedik:

PAZARLIK PAYI VARDIR!
Metin yazarı ve Reklam yazarı sahiplerinden, yazarken hiç sigara içilmemiş, ilham perisinin üzerinde bolca tepiştiği, muhtelif yerlerinde revizyon olan, örnek gösterebileceğimiz bir muadili olmayan, uzun metraj filmimiz var. Şairli, şiirli falan bir film. Satıyoruz. Baya böyle elma, armut gibi satıyoruz. Yanlış da okumadınız, 100 bin istiyoruz (Sünnettir, pazarlık senaryo başında yapılır). Piyasası çok umurumuzda değil. Biz de zaten piyasanın umurunda değiliz. Ulaşmaya çalıştığımız 984576984 tane yapım şirketinden sadece 1'i bize döndü. "Değerlendirme yapmıyoruz." dedi onlar da. Yapımcı harici ilgilenir gibi yapanlar da "Ya senaryoya çok para vermiyorlar. Çok da şaapmayın" dedi. Canları sağ olsun... Yıllardır okuduğumuz, öğrendiğimiz şeyleri aylarca titizlikle hayata geçirdik. Günlerimizi, saatlerimizi, uykularımızı harcadık. Bir 5 dakikalarını harcamayan sözde sektörün "Lider"lerine nurlu yüzümüzü bile gösteremedik. Ha bir de öğütler aldık. Mevzuyu işe dökünce haklı öğütler elbette; "Komedi yazın. O gidiyor bu aralar. Bu film biraz fazla nitelikli olmuş. Alıcısı yok bunun." Küçük yapımcıları kovalayacakmışız. Emeğimizi "BEDAVA"ya filme çekmeleri lütuf olacakmış bizim için. Emek, lütuf. Sanat, lütuf. Sinema, lütuf. Kızdık, kızacağız. 20 milyon hasılat yapan filmin sonunda yapımda emeği geçenleri yazmışlar, senarist yok. Filmdeki kedinin eğitmenin adı var, senaristin yok. Senaristin hakkını koruma gibi bir niyetimiz de yok. "Senaristlik" kavramı içerisindeki kendi payımıza düşen kısmın peşindeyiz. Kendimize ait olan hak kadar savunuyoruz. Peki neden bu ilanı buraya koyuyoruz? Duyduk ki sektörün jargonunda "Abi bize şu ayarda bir film lazım" cümleleri rahatça yer bulabiliyormuş. Yani ısmarlama işler... Dedik ya, elma armut misali... Yazılı metine, sanat denen sinemaya yapılan muamele bu ise, kurallar böyle ise biz de bu kurallara imkanlarımız dahilinde uymak istedik. O sebepten de sahibinden.com'a kalıba göre dikilen bir kıyafet, siparişle toplanmış bir bilgisayar gibi senaryomuzun ilanını koyduk. Belki sitem etsek de bir gün birlikte çalışmak zorunda kalacağımız abilerimizden biri yatının cilasını satın almak için sahibinden.com'a girdiğinde gözüne bizim ilanımız çarpar da "Yürü ya kulum"dan nasibini alan iki insan oluruz. Bu uzun ilanı okumaya ayırdığınız vakit için teşekkür ediyor, kapanışı yine sıradan bir cümleyle yapıyoruz; ALICISINA ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.