Sağlıklı Yaşa(yama)mak

Sercan Sarıkaya 20.08.2016

Bir doktor “tereyağı yiyeceğinize kendinizi bıçaklayın” derken, diğeri “tereyağı yemeyen bizden değildir” diyebiliyor.

Fen bilimlerini sosyal bilimlerden ayıran en önemli özellik, deneyselliktir. Sosyal bir bilim olan Tarih’te “hadi şu savaşı bir daha gerçekleştirelim de ne olmuş görelim” diyemezsin. Ama suyu defalarca kaynatıp 100 derecede kaynadığını görebilirsin. Tıp da fen bilimi olmasına rağmen, doktorlar arasında bu kadar ihtilaf olması, biz hasta adaylarını zor durumda bırakıyor.

Geçenlerde, akşam 6’dan sonra yememek ile ilgili yeni bir açıklama yapıldı. Meğerse o kural de mutlak bir doğru değilmiş. Yenilebilirmiş. Ben zaten akşam 6’ya kadar bir şey yemeyip 6’dan sonra ne bulursam yediğim için beni etkilemedi. Ancak siz sağlıklı beslenmeyi şiar edinen güzel insanlar, şoke olmuşsunuzdur. En basitinden bir kolesterol konusunda bile uzlaşamazken, doktorlara nasıl güveneceğiz? Yarın biri çıkıp “şeker hakkında yanılmışız, meğerse muhteşem bir şeymiş” dese inanın şaşırmam artık.

Sağlıklı Yaşa(yama)mak

Televizyonda ya da gazetede görünmek adına, bazı doktorların sansasyonel açıklamalar yaparak gündeme gelme çabası var ne yazık ki. Bu trend diğer doktorları da zor durumda bırakıyor. Televizyonda sürekli görünen bir profesöre inanıp kolesterol ilacını bırakıyorsun, kendi doktoruna gittiğinde azar işitiyorsun. Bir şekilde önünü almak, cezai yaptırımlar getirmek lazım sanırım. Sonuçta, dayanıklı ev eşyası değil ki hatalı bir durum olunca geri çağırasın. Söz konusu olan sağlık. İşte bu yüzden; ortaya attığı tezi, bilimsel verilerle destekleyemeyen doktora ihtardan daha büyük cezalar verilmeli.

Gündüz kuşağında televizyona çıkan popüler doktorlar da apayrı bir olay. Bitki kürlerine o kadar güveniyor ki; 3. evre kanser desen “o en kolayı, sarı kantaron otunu ıhlamurla kaynat, içine biraz çörek otu serp bi’şeyin kalmaz” deyip geçecek. İlacın bir dozu vardır, o programı izleyen teyze dediğini yaparken bir şeyi biraz fazla koysa, en iyi ihtimal cırcır olacak. Her ne kadar ilaç lobisi/ekonomisi dense de ben ilaçlara güvenmekten yanayım. Bir ilacın bulunduktan sonra piyasaya sunulması neredeyse 5 yıl alıyor. Ayrıca şunu da eklemek isterim; dünyanın en gelişkin yapay zekası ilaçlardadır. Biz Google Maps ile adres bulamazken; bu ilaç denilen deha, ağzından girip ayak parmağındaki ağrıya ulaşıyor.

Doktor meslek birliklerinin ortak hareket ederek, vakit kaybetmeden gerekli önlemleri alması gerekiyor. Aksi takdirde, toplum nezdinde en itibarlı mesleklerden olan doktorluk yerle yeksan olacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.