Sağlıklı Bir Cildin Şartı: Cilt Bakterileri

Ece Soylu 31.05.2016

Sağlıklı sindirim sisteminin yanında güzelliğimizi de probiyotiklere borçluyuz.

Ekosistemimizin bir parçası olan bakteriler, vücudumuzun sağlıklı işleyişinde oldukça önemli bir yer tutuyorlar. Biz farkına varmadan, vücudumuzda her saniye iyi bakteriler ile bizi hasta etmeye niyetli kötü bakteriler arasında bir savaş veriliyor. Özellikle probiyotik tüketimi ile sindirim kanallarımıza yerleşen iyi huylu bakterilerin vücuda alımı, bebeklik döneminden itibaren önem taşıyor. Sindirimimize, dolayısıyla bağışıklık sistemimize faydalarıyla nam salmış olsalar da sağlıklı cildimizi de bu iyi huylu bakterilere borçluyuz.

Derimiz sürekli dış dünyayla temas halinde, belki de kirlenmeye ve bakterilerin istilası altında kalmaya en müsait organımız. Durum böyle olunca, cildimizin bol miktarda kötü huylu bakteriye ev sahipliği yaptığını söyleyebiliriz. Üzerindeki kötü huylu bakteri miktarının, probiyotiklere oranla fazla olması, ciltte kuruluk, kızarıklık ve enfeksiyon gibi birçok probleme yol açıyor. Yine akne oluşumu ve kırışıklık da bu kötü huylu bakterilerin etkileri sonucu oluşuyor. Kısaca güzelliğimizi bu kötü huylu bakterilerle savaşan iyi huylu bakterilere borçluyuz. Bu noktada yeterli miktarda probiyotiğin cildimizde bulunması önem taşıyor.

Görsel Kaynağı: aboutstyle

Probiyotikleri besinler yoluyla alabileceğimiz gibi, probiyotik içerikli cilt bakım ürünlerini de tercih edebiliriz. Bu bakım ürünlerinin kullanımı, cilt üzerinde koruma tabakası oluşumuna yardımcı oluyor. Böylece cildin hassaslık oranı azalıp enfeksiyonlara karşı daha dirençli bir hale geliyor. Vücuda besinler yoluyla alımı için ise özellikle yoğurt ve kefir gibi süt ürünleri tüketiminin artırılmasında yarar var. Tüm bunların yanında kapsül şeklinde tüketime sunulan probiyotik destek hapları da bulunuyor. Yine de öncelikli olarak doğal yolları denemeye çalışmakta fayda var.


Ece Soylu


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.