Sağlıklı Beslenme: Temel Besin Grupları Nelerdir?

Oğuz Taktak 01.10.2016

Sağlıklı beslenme için aşağıdaki 4 temel besin grubunda yer alan besinlerden yeteri kadar tüketmelisiniz

Sağlıklı Beslenme yazı dizimizin 2. bölümünü temel besin gruplarına ayırdık. Temel besinlerin içinde bulunan besin öğeleri farklılık gösterir. Hem karbonhidrat hem protein içeren besinler gibi sadece yağ veya karbonhidrat içeren besinler de vardır. Vücudunuzun ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri alabilmesi için her gün 4 temel besin grubunun tüketilmesi önemlidir.

Sağlıklı Beslenme: Temel Besin Grupları Nelerdir?

Süt Grubu

Süt ve yerine geçen besinler yoğurt, peynir, ayran, kefir ve cacık gibi sütten yapılan besinlerdir.

Süt grubu besinler, protein, kalsiyum, fosfor, B2 vitamini (riboflavin) ve B12 vitamini gibi birçok besin öğesinin önemli kaynağıdır.

Her gün, çocukların ve gençlerin 3-4 porsiyon, yetişkin bireylerin 2 porsiyon, gebe ve emzikli kadınların 2-3 porsiyon süt ve yerine geçen besinleri tüketmeleri gerekir.

Et, Tavuk, Balık, Kuru Baklagil, Yumurta

Bu grup protein, demir, çinko, fosfor, magnezyum B6, B12, B1 ve A vitamini ile posa (kuru baklagiller) içerir.

Bu grupta bulunan besinler,

• Büyüme ve gelişmeyi sağlarlar.
• Hücre yenilenmesi, doku onarımı ve görme işlevinde görev alan besin öğelerini içerirler.
• Kan yapımında görevli en önemli besin öğelerini barındırırlar.
• Sinir, sindirim sistemi ve deri sağlığında görev alan besin öğelerini sağlarlar.
• Hastalıklara karşı direnç kazanılmasında başrolü üstlenirler.

Ekmek ve Tahıl Grubu

Tahıllar Türk toplumunun temel besin grubudur. Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi tahıl taneleri ve bunlardan yapılan un, bulgur, yarma, gevrek ve benzeri ürünler bu grup içinde yer alır. Tahıl ve tahıl ürünleri vitaminler, mineraller, karbonhidrat (nişasta, lif) ve diğer besin öğelerini içermeleri nedeniyle sağlık açısından önemli besinlerdir. Tahıl tanelerinin yağında bol E vitamini bulunur. Tahıllar B12 dışındaki B grubu vitaminlerinden zengin, özellikle B1 vitamininin (tiamin) en iyi kaynağıdır. Bu vitaminler çoğunlukla tahıl tanelerinin kabuğunda ve özünde bulunur.

Sağlıklı Beslenme: Temel Besin Grupları Nelerdir?

Sebze ve Meyve Grubu

Sebze ve meyveler, mineraller ve vitaminler bakımından zengindir, büyük oranda su içerdikleri için kalori değerleri düşüktür. Bu grup, folik asit, A vitamininin ön öğesi olan beta-karoten, E vitamini, C vitamini, B2 vitamini, kalsiyum, potasyum, demir, magnezyum, posa ve kansere karşı koruyucu (antioksidan) özelliğe sahip bileşiklerden zengindir.

Her sebze farklı besin öğesi içerir, bu nedenle çeşitli renk ve türlerde sebze tüketmek gerekir. Özellikle koyu sarı sebzeler (havuç, patates), koyu yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, marul, kıvırcık, pazı, semizotu, brokoli vb.) ve diğer sebzeler (domates, soğan, taze fasulye) dengeli bir şekilde tüketilmelidir.

Meyveler de içerdikleri besin öğeleri ve miktarı bakımından farklıdır. Bu nedenle tüketimlerinde çeşitlilik sağlanmalıdır. Genellikle turunçgil grubu C vitamini kiraz, kara üzüm, karadut diğer antioksidanlardan zengin iken, muz, elma gibi meyveler potasyumdan zengindirler.

Bonus: Su

Vücudumuzun %60’ı sudur ve susuz kalmak hayati risktir. Her gün 8-10 bardak su içilmesi sağlık için çok önemlidir. Vücudumuzdaki zararlı maddelerin atılması, vücut ısısının denetimi, besinlerin emilimi ve sindirimi, eklemlerin kayganlığı için su çok önemlidir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.