Sağlıklı Beslenme Nedir?

Oğuz Taktak 28.09.2016

Bu yazı dizimizde temel besin gruplarını, paketlenmiş ürünlerle ilgili bilgileri, vitamin çeşitlerini ve sağlıklı yemek tariflerini bulacaksınız.

Beslenme demek, öyle "ay içim kıyıldı" diyerek açlık bastırmak, tıka basa karın doyurmak ya da canının çektiği her şeyi homini gırtlak yemek veya içmek demek değildir.

Beslenme demek, sağlığı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitesini yükseltmek için vücudun gereksinimi olan besin öğelerini, yeterli miktarlarda ve uygun zamanlarda almak, bunları da bilinçli bir şekilde yapmak demektir.

Sağlıklı Beslenme Nedir?

Besin öğeleri vücudun gereksinmesi düzeyinde alınamadığında ise yetersiz beslenme ve obezite dediğimiz durumlar oluşur.

Yetersiz beslenme ve obezite nedir?

Bir insanın yaşamak için 50’ye yakın besin öğesine ihtiyacı olduğunu belirtelim. Bu okuduğunuz yazı dizisinin devamında da bu besin öğelerine değinecek ve insanın sağlıklı büyümesi ve gelişmesi, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için her birinden günlük ne kadar alınması gerektiğini anlatacağız.

Bahsettiğimiz bu öğelerin herhangi biri alınmadığında, gereğinden az ya da çok alındığında, büyüme ve gelişme engellenir, sağlık bozulur.

Gereğinden fazla besin tüketilirse, çok alınan bazı öğeler vücutta yağ olarak depolanır ve bu da sağlığımız için pek iyi bir şey değildir. Hatta sağlıksız olduğunu da rahatça söyleyebiliriz. Hah, işte bu durumda ortaya çıkan duruma da "obezite" diyoruz.

Obezite illeti çok değil, önümüzdeki 20 yıl içinde, özellikle batılı ülkelerde toplumun işleyişinde ciddi problemlere yol açacak. Yani en azından öngörüler bu yönde. Bilim tam olarak bunu söylüyor. Hazır gıda lobilerinin baskılarından kaçılabildiği kadar önlem alınmaya çalışılıyor tabii ama Karatay'ın da bir caps'te dediği gibi: "Yeme yavrum, yeme evladım" durumu toplum için de kendimiz için de çok önemli.

Bu bağlamda, dengesiz beslenmenin önlenmesinde "beslenme eğitimi" ile sağlıklı beslenme bilincinin kazandırılması büyük bir önem taşıyor.

Sağlıklı beslenme için atılması gereken ilk adımlar

Siz de artık bu gidişe bir "dur" demek istiyor, sağlıklı beslenerek hem yaşam kalitenizi yükseltmek hem de sağlıklı bir insan olmak için çabalamayı düşünüyorsanız, bu tavsiyelerimizi kulağınıza küpe edin. Özellikle sağlıklı beslenmeye nereden başlayacaklarını bilemeyenler için basit bir şekilde sıraladık.

Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin: Önce başınızı ellerinizin arasına alıp düşünün: "Ben ne yiyorum? Ben neyi, ne kadar yiyorum? Şu göbeğimde elle tuttuğum yağ kütlesi neden oldu? Ben nerede yanlış yaptım?" gibi. Sonra bulduğunuz o tüm cevapları, yani yeme alışkanlıklarınızı gözden geçirin. Öğünlerde neler yiyorsunuz, öğün aralarında açlığınızı bastırmak için neler tüketiyorsunuz? Sağlıksız olduğunu düşündüğünüz gıdaların yerine neler koyabilirsiniz? Bunlar önemli.

Bir gün boyunca tüm yediklerinizi bir kenara not edin ve akşam bu listeye bakarak nasıl değişiklikler yapabileceğinize karar verin.

Adım adım gitmek, bir anda tüm beslenmenizi değiştirip kendinizi mutsuz ve kötü hissetmenize, tok kalmakta zorlanmanıza engel olacaktır.

Bol bol su için: Her yerde bas bas bağırılıyor ama biz bir daha hatırlatalım. Su içmek genel sağlık açısından çok çok önemli. Öğünler sırasında ve sonrasında içilen su, hem sindiriminize yardımcı olacak hem de midenizi doldurarak açlık hissinizin oluşma sürecini uzatacak. İnsan daha ne ister ki? Kahve, çay ya da ne bileyim, gazlı içecekler yerine sadece su içmeye çalışın.

Öğünlerinizi küçültün: Uzun bir süre açlık hissettikten sonra sofraya oturmak, almanız gerekenden fazla kalori almanıza neden olacaktır. Çünkü insan o durumda insan gibi yemiyor. Bunun yerine daha sık, (mesela günde 5 kez) küçük küçük öğünler yiyerek kendinizi tok tutabilir ve halsizliği de engelleyebilirsiniz.

Kahvaltıyı atlamayın: Çoğu insan sabah kalktığında bir şey yemek istemez ancak kahvaltıyı atlarsınız öğle yemeğinde patlayana kadar yemek zorunda kalabilirsiniz. Bunu istemeyiz.

Yavaş yiyin: Arkanızdan kovalayan yok arkadaşlar. Hiç olmadı da. Zaten arkasından biri kovalayan insan oturup da yemek yemez. Kaçar. O yüzden lokmaları çiğnemeden midenize gönderiyorsanız, sindirim sisteminizi zorladığınızı unutmayın. Yavaş yiyin ve lokmaları çiğneyin. Çiğnerken geçen süre daha az yemekle doymanıza yardımcı olacaktır.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.