Sağlıklı Atıştırmalıklar Elinizin Altında!

Bıyıklılar Ekibi 11.04.2016

Hazırlığı uzun süren sağlıklı atıştırmalıklardan sıkıldıysanız, sizin için seçtiğimiz hem sağlıklı hem de ulaşılması kolay, çantanızda taşıyabileceğiniz 8 ara öğüne bir göz atın.

1. Kuru Yemiş

Özellikle ceviz ve çiğ badem. Kas onarımı ve gelişimi için gerekli protein açısından zengin. Açlığı bastırmak için bire bir. Ayrıca yapısında bolca yüksek tansiyonu düşüren omega-3 yağ asitleri var. Bazal metabolizma hızını da artırıyor. Tüketilen miktara dikkat etmekte fayda olduğunu düşünüyoruz. Zira bir avuç kâfi.


2. Kurutulmuş Et

Türkiye’de her geçen gün yaygınlaşan kurutulmuş etler besleyici olduğu kadar da lezzetli. Yüksek protein kaynağı olan kurutulmuş etlerin yapısında doymuş yağ oranı da oldukça düşük. Ayrıca sağlıklı omega-3 yağları, çinko, B12 vitamini ve demir içeriyor. Vücudun yüksek proteinli besinleri sindirirken daha fazla kalori yaktığını düşünürsek, kuru etlerin kilo vermemize de yardımcı olduğunu söyleyebiliriz. Tadı da göz önünde bulundurulursa, bu listede bizim bir numaramız kurutulmuş et olabilir.


3. Lor Peyniri

Kas gelişimi ve kemik sağlığı için çok önemli olan kalsiyum açısından oldukça zengin bir besin. Lor peynirinde, özellikle spor sonrası kas onarımı ve gelişimi için gerekli olan glutamin de bol miktarda var. Vücutta yağ yakımını hızlandıran bir besin olsa da tadı dolayısıyla çok da tercih edeceğimiz bir ürün olmasa gerek.


4. Patlamış Mısır

Evet yanlış okumadınız. Halk arasında yanlış biliniyor, aslında sağlıklı bir atıştırmalık patlamış mısır. Yüksek oranda lif içeriyor ve tok tutuyor. Patlamış mısır hakkında ilk bilinmesi gereken, tuzsuz ve az yağlı tüketilmesi gerektiği. Ayrıca kan şekerini sabit tutma özelliğine sahip. Scranton Üniversitesi’nde yapılan ve tam tahıllı atıştırmalıkların test edildiği bir araştırmada, patlamış mısırın en yüksek seviyede polifenol antioksidanları içeren atıştırmalık olduğu ortaya çıkmış.


5. Yoğurt

Zayıflamaya ve kasları korumaya yardımcı olan kazein proteini açısından zengin. Spor sonrasında alınan whey proteininin etkisini artırıyor. Kazein vücudun kendi başına üretemediği temel aminoasitlerin tamamını içeriyor. En güzel tarafı da küçük porsiyonlar halinde kolayca bulunabiliyor olması.


6. Kuru Meyveler

Sindirim sisteminin dostu, lif açısından oldukça zengin. Taze meyvelerin C vitamini dışında bütün vitamin ve mineralleri korunuyor. Kuru meyveler, yüksek antioksidan içerme potansiyelleri ile vücudu öncelikle serbest radikallere karşı koruyor. Meyveler arasında kurutmaya en elverişli olanları elma, armut, vişne, erik, kayısı, üzüm, dut, kivi, mango, muz, çilek ve ananas. Oldukça uygun fiyatlara, aç-bitir paketlerini internetten kolayca temin edebilirsiniz.


7. Kahve Dükkanı Parfe'leri

Bu parfelerinin hem çok sağlıklı hem de oldukça lezzetli olduğunu söyleyebiliriz. Kaliteli karbonhidrat kaynağı olan parfeler hem protein hem de diyet lifi açısından oldukça zengin besinler. Limonlusu 615, yoğurtlu ve meyveli olanı ise 449 kalori.


8. Yeşil Elma

Sindirime yardımcı lifler açısından zengin olan yeşil elmanın içerdiği demir, çinko, bakır, manganez, potasyum gibi mineraller insan sağlığı ve refahı için oldukça gerekli. Hücre yeniden yapımı ve yenilenmesine yardımcı olan antioksidanları içeriyor. Aynı zamanda sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanıza yardımcı oluyor. Nefis tadıyla birlikte düşük yağ içermesi de en güzel yönlerinden biri.


E hadi, yiyin gari:)


Ali İhsan Kaya

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.