Sağlık İçin 5 Renkle Beslenin

Olgu Alibeygil 15.09.2016

Meyve ve sebzelerin faydalarını tam olarak görmek için her gün beş temel renkli besinden mutlaka yiyin.

Sağlıklı beslenme için tabaklarınızı gökkuşağı gibi renklendirmelisiniz. Mavi/mor, yeşil, sarı/turuncu, kırmızı ve beyaz renkli meyve ve sebzelerden her gün yerseniz, zımba gibi oluyorsunuz. Besinlere renk veren maddeler insan sağlığı için de farklı faydalar sağlıyor. Örneğin havucu boyayan beta karoten kemikleri güçlendiriyor. Domatese kırmızılık veren likopin pigmenti kalbi güçlendirip bedeni kansere karşı koruyor.


Mavi ve Mor

Kırmızı lahana, mürdüm eriği, dağ mersini, kara üzüm, patlıcan gibi meyve ve sebzeler hücrelerdeki zararı azaltıp kansere karşı savaşıyor. İdrar yollarını temizleyip hafızayı güçlendiriyor.


Yeşil

Lif, vitaminler ve çok çeşitli mineraller içeren yeşillerin kanı temizlediği ve zindelik verdiği zaten biliniyor. Yeşiller aynı zamanda rahim kanserini önlemekte ve karaciğeri temizlemekte. Ispanaktan tutun kabağa kadar aklınıza gelen bütün yeşil gıdalar bu kategoride.


Sarı ve Turuncu

Turunçgiller, havuç, balkabağı, tatlı patates, mısır... Sarı ve turuncu renkli gıdalar beta karoten ve zengin A ve C vitaminleriyle detoks kaynağı. Kemik, kalp ve damar sağlığı da bu gıdalardan soruluyor. İltihap giderici özelliği de olan sarı ve turuncular romatizma, astım ve hatta kansere karşı da koruyucu.


Beyaz

Özellikle sindirim sistemi üzerinde çalışan beyaz besinler içindeki karnabahar, soğan ve sarımsağın süper gıda olarak kabul edildiklerini bilirsiniz. Patates, armut ve muz da bu kategoride.


Kırmızı

Domates, kırmızı biber, nar, kırmızı soğan, pembe greyfurt, karpuz gibi likopence zengin besinler iltihap giderici özellikleriyle pek çok hastalığa karşı bedeni güçlendirir. Bağışıklığı sağlamlaştırıp kansere karşı da etkili olan kırmızı meyve ve sebzeler içinde özellikle kırmızı üzümün antioksidan olarak son derece etkili olduğu söyleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.