Sadece Evlendikleri İçin Hapse Atılan İnsanların Öyküsü

Elif Durgun 20.10.2016

Yılın merakla beklenen yapımlarından 'Loving' vizyon için gün sayıyor...


Amerika Birleşik Devletleri’nde 4 Kasım’da vizyona girecek olan ‘Loving’ bu yılki Oscar Ödülleri’nde gerek en iyi film ve senaryo gerekse oyuncu kategorilerinde yarışacak adaylardan biri olabilir.

Hollywood’un genç yönetmenlerinden Jeff Nichols’ın (38) imzasını taşıyan yapım, ülkede 1958 yılında gerçekleşen ilk siyah-beyaz evliliği konu ediniyor. Senaryosu da yine Nichols’a ait olan ve Oscar ödüllü aktör Colin Firth’ün de yapımcılığını üstlendiği ‘Loving’de başrolleri Joel Edgerton ve Ruth Negga paylaşıyor. İkili, ilk ‘ırklararası’ evliliği yapan ve sadece evlendikleri için Virginia’da hapse mahkum olan Richard ve Mildred Loving çiftine hayat veriyor.

Yapımcı Colin Firth, Loving çiftinin hikayesinden, ilk kez 2009 yılında Kuzey Carolina’da gerçekleşen Main Street filminin çekimleri sırasında haberdar olmuş. O sıralar hazırlık aşamasında olan ve yine Loving çiftinin hikayesinin anlatıldığı The Loving Story isimli belgeselin yaratıcısı olan The New York Times’ın eski fotograf editörü Nancy Buirski ile tanışan Firth, bu hikayeyi beyaz perdeye taşımaya o an karar vermiş ve Buirski’yi de ekibe dahil etmiş.

Filmde, Loving çiftinin ‘sadece evlendikleri’ için karşılaştıkları korkunç olayları izliyoruz ancak filme yansımayan kısımda yani çiftin ilerleyen yaşlarında, yaşadıkları da çok acıklı... Richard Loving, 1975 yılında, henüz 41 yaşındayken alkollü bir sürücünün, arabasına çarpması sonucu hayatını kaybederken; eşi Mildred 2008 yılında zatürree yüzünden vefat etmiş.

Sadece Evlendikleri İçin Hapse Atılan İnsanların Öyküsü

Gerçekte Richard ve Mildred Loving çifti...

Bir araştırma şirketinin 2013 yılına kaynaklarına göre Birleşik Devletler’de yapılan her 100 yeni evliliğin 12’si değişik etnik kökenlerden gelen insanlar arasında gerçekleşiyor. Amerikan Nüfus İdaresinin verilerine göre ise yaklaşık 9 milyon Amerikalı kendilerini ‘açıkça’ çok ırklı olarak tanımlıyor. Ülkede ‘ırkçılık’ hala önemli bir sorun, özellikle 20 gün sonra gerçekleşecek seçimler öncesi daha fazla ortaya çıktı. Sokaklarda ise “Black Lives Matter” yani “Siyahların Hayatı Önemli” protestoları sürüyor. Geçtiğimiz Oscar Ödülleri ise ‘çok beyaz’ olduğu gerekçesiyle eleştiri oklarına maruz kalmış, kampanya #OscarsSoWhite etiketiyle çığ gibi büyümüştü.

Böyle bir ortamda üstelik de seçime giren Amerika’da filmin nasıl bir etki yaratacağı şimdiden merak konusu… Filmin Türkiye'deki vizyon tarihi ise henüz belli değil.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.