Sadece Diş Fırçalamak Yetiyor Mu?

Özge Kaya 19.04.2016

Herkes, diş sağlığı için günde en az 2 kere dişleri fırçalamak gerektiği konusunda hemfikir. Peki, sadece diş fırçalamak ağız ve diş bakımı için yeterli mi? Başka nelere dikkat etmek gerekir?

Ağız ve diş bakımı, nedense sağlığımızın en çok ihmal ettiğimiz alanlarından biri. Oysa dişlerdeki çürükler, ağızdaki yaralar ya da gizlenmiş enfeksiyonlar bir süre sonra diğer organlarımızı da etkilemeye başlıyor. Ağız ve diş sağlığı konularında genetik mirasın payının olduğu da bir gerçek. Ama siz yine de bu gerçeğe sırtınızı yaslamayın ve aşağıdaki önerilerimize bir kulak verin.


Doğru Diş Fırçası Seçimi


Evet, market reyonlarında yüzlerce çeşit diş fırçası arasında kafamızın karıştığı doğru. Diş plağını önleyiciler, biraz daha beyazlatıcılar, diş etine iyi davrananlar, vs... Açık kalp ameliyatı yapmıyoruz, diş fırçalıyoruz. Kullandığınız diş fırçasının kılları çok sert olmasın, uçları yuvarlatılmış olsun, banyodaki diğer diş fırçalarından farklı renkte olsun yeter. Diş fırçanızı değiştirmek içinse, fırçanın bulaşık süngerine dönüşmesini beklemeyin, diş fırçalarının ortalama ömrü 3-6 ay arasıdır. Sonrasında fırça sağlam gibi gözükse de bakteri barındırmaya başlayabilir.


Doğru Fırçalama Yöntemi

Hayır, dişlerinizi ne kadar bastırarak fırçalarsanız o kadar iyi temizlemiş olmazsınız. Tam aksine, dişi fazla aşındırarak çürüklere davetiye çıkarmış olursunuz. Ayrıca, dişlerinizi sağdan sola yatay hareketlerle değil; dairesel hareketlerle fırçalamalısınız ki diş etlerine ve diş minesine zarar vermeyin.

Düzgün bir diş fırçalama en az 2 dakika sürer. Baştan savarcasına yapmayın, diş hekimleri anlıyor. Ayrıca, daha iyi bir nefes için dilinizi de nazikçe fırçalamanızda fayda var.

Diş fırçasını ve macunu ıslatmayın, gerek yok. Ek olarak, diş fırçasına boydan boya macun sürmenize de gerek yok. Mercimek tanesi kadar bir miktar yeterli. Bakmayın reklamlarda nasıl gösterildiğine, onlar işin şov kısmında.Diş İpi Kullanımı

Diş fırçaları, dişin her noktasına temas edemez. Bu nedenle mümkünse her fırçalamadan sonra, üşeniyorsanız 2-3 günde bir diş ipiyle dişlerin arasını güzelce temizleyin. Bir kere deneyip dişlerin arasına saklanmış yiyecek artıklarıyla yüzleşince sürekli kullanmak isteyeceksiniz zaten. Hala ikna olmadıysanız, diş ipini bir de koklamayı deneyin. Evet, iğrenç ama diş ipi kullanmadığınız zamanlar kadar değil.


Ağız Gargaraları, Diş Pastaları ve Beyazlatıcılar

Bu ürünler, içerdikleri maddelerden dolayı sürekli kullanımda dişlere zarar verebiliyor. O nedenle, bu tarz ürünleri aklınıza estiği gibi kullanmamak en iyisi. Çok ihtiyacınız olursa diş hekiminizin yönlendirmelerine kulak verin.


Diş Sağlığına İyi Gelen Gıdalar


Elma, çilek, havuç, salatalık gibi bazı meyve ve sebzeler dişleri doğal yollarla temizleyen lifler içerdiği için oldukça faydalıdır. Zaten, ne varsa bu lifli meyve ve sebzelerde var. Kabızlıktan kolesterole kadar her şeye iyi geliyor. Bir de elma, armut gibi meyveleri mümkünse dilimlemeden, ısıra ısıra yiyin. Öyle daha da faydalıymış.


Düzenli Diş Hekimi Ziyaretleri

Biliyoruz, dişçiye gitmeyi hiç sevmiyorsunuz. Zaten niye sevesiniz ki? Ama bu ziyaretleri acısız atlatmanın bir yolu da düzenli olarak kontrole gitmek, dişlerde bir sorun varsa bir an önce önlemini almak. 5 senede bir diş hekimine gidip dişlerin yarısını orada bırakmaktan iyidir değil mi?


Özge Kaya


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.