Saç Dökülmesine Karşı Beslenme Önerileri

Ali İhsan Kaya 29.07.2016

Daha çok kalıtsal etkenler ile meydana gelen saç dökülmelerinin ikinci en büyük nedeni beslenme kaynaklı eksikliklerdir.

Kalıtsal olarak meydana gelen saç dökülmesi, düzenli ve dengeli beslenme ile durdurulamasa da bazı vitamin ve mineral takviyeleri ile saçın daha sağlıklı görünmesini sağlanabilir ve dökülme yavaşlatılabilir.

Çoğumuzun genellikle reklamlardan bildiği üzere saçlar kökünden beslenir. Bir çoğumuzun bilmediği ise, saçlarımızın kan yolu ile beslenmesidir. Saça giden besinler kan yolu ile taşınır. Saçın beslenmesinde önemli olan besin maddelerini ve bu besin takviyelerini hangi yiyecekler ile sağlayabileceğinizi sizin için sıraladık.

Demir Minerali

Saç Dökülmesine Karşı Beslenme Önerileri

Saçların uzamasını hızlandırıcı etkisi ile bilinen demir daha çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Demir eksikliği sebebi ile dökülen saçların en büyük belirtisi, saç tellerinin incelmesi sonrasında yaşanan dökülmedir. Demir eksikliği ile kandaki oksijen seviyesi düşer, organlara ve saç köklerindeki hücrelere yeterince oksijen taşınamaz. Günlük olarak bol sebze ile birlikte kırmızı et, kabuklu deniz ürünleri, güçlendirilmiş tahıllar yiyerek demir minerali eksikliğinin önüne geçebilirsiniz.

C Vitamini

Saç Dökülmesine Karşı Beslenme Önerileri

Saç derisinde hücre yenilenmesine yarayan C vitamini daha çok meyvelerde bulunur. C vitamini açısından zengin olan kivi, portakal, greyfurt, mango, ahududu, karpuz ve çilek gibi meyveleri yiyerek saç yıpranmalarını azaltır ve daha sağlıklı görünüme sahip olabilirsiniz.

E Vitamini

Saç Dökülmesine Karşı Beslenme Önerileri

Saçların uzama döngüsünde etkili olan E vitamini daha çok kuruyemişlerde bulunur. İçeriğindeki yağ asitleri ve sülfür ile ayrı bir öneme sahip olan kuruyemişler aynı zamanda doğal parlaklık da sağlar. Fındık, badem, ceviz ce yerfıstığı bu kuruyemişlerin başında gelir.

Proteinler

Saç Dökülmesine Karşı Beslenme Önerileri

Proteinler saçlarımızın da yapı taşıdır. Bu sebeple saçların uzaması için proteinin epey önemli olduğu söylenebilir. Kalsiyum ve protein açısından zengin olan yoğurt, kırmızı et, beyaz et, balık, mercimek ve fasulye gibi besinleri düzenli olarak tüketerek saç dökülmelerinin önüne geçebilirsiniz.

Çinko Minerali

Saç Dökülmesine Karşı Beslenme Önerileri

Daha çok deniz ürünlerinde bulunan çinko, saç köklerini güçlendirip hormonların dengelenmesine yardımcı olur. Eksikliği saç dökülmesine sebep olduğu gibi, aşırı tüketimi de yine saçınızı dökebilir. İhtiyacınız olan çinko miktarını öğrenmek için doktorunuza başvurmanız gerekir.

A Vitamini

Saç Dökülmesine Karşı Beslenme Önerileri

Saç derisini koruma etkisi olan A vitamini saç köklerinin sağlığı için epey önemlidir. Saç derisinin sağlıklı olması, saçın uzaması, dayanıklı olması ve sağlıklı görünmesinde etkilidir. A vitamini özellikle havuç, elma, tatlı patates ve kayısıda bulunur.

Antioksidanlar

Saç Dökülmesine Karşı Beslenme Önerileri

Antioksidanlar hücre yenilenmesine yardımcı olurlar ve saç derisini güçlendirirler. Böğürtlen, çilek, yeşil otlar ve siyah çikolata antioksidanlar açısından zengin besinlerdir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.