Sabahları Rahatsız Uyanmanın 5 Nedeni

Ali İhsan Kaya 25.05.2016

Uyandığınızda çok yorgun, mutsuz ve rahatsız hissetmemeniz için neleri yapmamanız gerekir? İpuçları burada.

Dinlenmek için ideal olarak belirtilen saat aralıklarında, hatta yine ideal olarak söylenen süre olan 8 saat kadar uyusanız da bazen kendinizi uyandığınızda çok yorgun, mutsuz ve rahatsız hissedersiniz. İşte bu duruma sebep olabilecek durumlar:

1. Uyumadan önce teknolojiyle ilgilenmek

Teknolojik cihazlar, telefonların da bilgisayarlaşmasıyla her anımızda yerini aldı. Bu hayatımızı kolaylaştırıyor gibi görünse de vücudumuz ister istemez bu cihazlara tepki gösteriyor. Tepkilerin nedeni, bu teknolojik cihazlardan çıkan mavi ışığın uyku hormonu olan melatonini olumsuz etkilemesi olarak söyleniyor. Yapılan araştırmalar, uyumadan önce telefon ve bilgisayar gibi aletlerle ilgilenenlerin sabahları daha mutsuz uyandığını gösteriyor. Bu durumun önüne geçmek için yapmanız gereken, uyumadan 90 dakika önce bu aletleri hem kendinizden hem yatak odanızdan uzak tutmanız.

2. Yanlış pozisyonda uyumak

Gece boyunca yanlış pozisyonda yatmanız, sabahları ağrılı uyanmanıza sebep olabilir. Özellikle yan uyuduğunuz zaman, kalça bölgenizde önemli bir esneme meydana gelir. Bu şekilde uyuma alışkanlığınız varsa, ağrıların önüne geçmek için bacaklarınızın arasına yastık koyarak uyumayı deneyebilirsiniz.

3. Yanlış yastık seçimi

Yumuşak ve büyük yastık seviyorsanız, bu yastık mutsuz şekilde uyanmanıza sebep olabilir. Omurganın hizasını bozmaya sebep olan bu yastıklar, uyku süresince sizi öne eğik şekilde yürüyormuşçasına zorlar. Bu tip yastıklar yerine yumuşak ve köpük dolgulu olanlar tercih edilmelidir.

4. Çeneyi sıkmak

Gece çeneyi sıkmak veya dişleri gıcırdatmak, uyandığınızda baş ağrısı yaşamanıza sebep olabilir. Ağrılardan kurtulmak için masaj uygulaması önerilse de diş hekimine danışmakta fayda var. Yatağa girmeden önce veya uyandıktan hemen sonra çene bölgesine ılık ve ıslak bir bez koymak da ağrılardan kurtulmanız için tavsiye edilenler arasında.

5. Uyumadan önce alkol almak

Alkol, uykuya dalmanızı kolaylaştırsa da uyku döngüsüne zarar verir ve derin uyku uyumayı zorlaştırır. Bu sebeple gece alacağınız alkol miktarını sınırlandırmanızda fayda var.


Ali İhsan Kaya


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.