"Sabah 10'dan Önce Okula Veya İşe Gitmek İşkencedir"

Oğuz Taktak 22.09.2016

Oxfordlu bilim adamları araştırmış, 1-2 saat daha fazla uyuma ihtimali dünyayı en azından 1 dakikalığına güzelleştirmiş.

Oxford Üniversitesi Uyku ve Nöroloji Enstitüsü doktoru ayrıca İngiltere'nin önde gelen uyku uzmanlarından biri olan Dr. Paul Kelley, "yetişkinlerin ve ergenlerin sabah 10:00'dan önce, işe veya okula başlamaları işkenceyle eşdeğerdir" diyor.

Geçtiğimiz yıl Bradford'da düzenlenen British Science Festivali'nde, işe veya okula başlama saatinin sabah 9'da olmasının vücutta bitkinliğe yol açtığını, uyku yoksunluğu sonucu performans düşüşlerinin kaçınılmaz olduğunu savundu. Mesaiye ve okula başlama saatinin sabah 10:00 olması gerektiğinin söyledi.

Dr. Kelley, İngiltere'de çocukların zorla uyandırıldıklarından dolayı haftada 10 saat daha az uyuduklarını, bunun duygusal ve fiziksel olarak olumsuz etkilerine değiniyor. "11 yaşındayken akşam saat 9:00'da yatıp sabah 5:00'te kalkma rutinine alışıyoruz. 55 yaşına geldiğimizde de aynı kalıbın içinde yer alıyoruz. Aslında yaşlarımıza bağlı olarak en az 3 saat daha fazla uykuya ihtiyacımız var" diyor.

Öğrenme performansını artıracağını keşfetmek istiyorlar

Dr. Kelley "Eğer İngiltere genelinde okullar, doğal insan vücudu saati ile uyumlu olursa başarı kazanımında yaklaşık %10 oranında artış olur" diye ekliyor. Halen Oxford Üniversitesi tarafından İngiltere genelinde 100'den fazla okuldan yaklaşık 30.000 öğrencinin yer aldığı dört yıllık bir deneyde başarı bulguları araştırılıyor. Bulguların sonuçları 2018 yılında açıklanacak.

İngilizce makalenin tam metni için buraya bakabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.