Rüyalarınızın Senaristi Olun!

Bengisu Sabuncu 11.10.2016

Lucid Dream (Kontrollü Rüya) yöntemi ile rüyalarınızı yönetmeyi öğrenin!

Malum, hayat kısa… Özellikle de günün 8 saatini uykuda geçirdiğimiz düşünülürse. Peki bu saatleri bilinçli yaşadığımız anlara dönüştürmek mümkün mü? Evet!

Lucid Dream, kontrollü rüya görmek demek! Bu da rüya görürken uykuda olduğunuzun farkına varmak anlamına geliyor. Böylelikle o rüyayı yönetebiliyor ve uykuda geçirdiğiniz saatleri verimli kullanabiliyorsunuz.

Bu kavram ilk kez psikiyatrist Frederick van Eeden tarafından 1911’de ortaya atılmış. Kendisi lucid rüya sırasında evrenin tüm yasalarından özgürleşebileceğimizi keşfetmiş. Yetmemiş, Paul Mc Cartney “Yesterday” şarkısını kontrollü rüya görürken bulmuş. Timothy Green tutmuş bu yöntemi travma sonrası stres bozukluğu tedavisinde kullanmış. Yani danışanlar terapi görmek yerine muayenehanede uyuyormuş. Dünyanın en pahalı uykusu olmuştur herhalde...

Rüyalarınızın Senaristi Olun!

Bu yöntemle neler yapılmış neler! Rüyasında uçanlar mı istersiniz, fantezilerini gerçekleştirenler mi, yoksa keşif yapanlar mı? Siz de onlardan biri mi olmaya mı heveslendiniz yoksa? İşte bunun için deneyebileceğiniz birkaç metot:

Bir rüya günlüğü oluşturun:

Rüyalarınızı yazmak, onları görürken de bir farkındalık geliştirmenizi sağlayacak. Defterinizi yatağın başucunda tutun.

Sık sık gerçeklik testi yapın:

Ellerinize ve ayaklarınıza bakın çünkü bu uzuvlar rüyalarda deforme olur. Ya da klişelere sığınıp kendinizi çimdikleyebilirsiniz.

Kendinize uykuya daldığınızı fısıldayın:

“Şu an uykuya daldığımı biliyorum…” diye birkaç kez içinizden fısıldayın. Ya da yüksek sesle söyleyin, siz bilirsiniz ama sevgiliniz sizi yataktan atarsa sorumluluk kabul etmiyorum.

Rüya sembollerinizle tanışın:

Yazdığınız rüyaları geriye dönük olarak okuyun. Böylece kendi rüya sembollerinizle tanışacaksınız… Ve rüya gördüğünüzün farkına varacaksınız.

Alarm kurun:

Uyuduktan 4, 5, 6, 7 saat sonrası için alarm kurabilirsiniz. Bu sayede REM uykuya tekrar dalacaksınız. Lucid dream, uykunun REM aşamasında görüldüğü için bu yöntem rüyanızı kontrol etme olasılığınızı artıracak.

Rüyalarınızın Senaristi Olun!

Denemesi bedava! Kısacası lucid rüyalar travmaları çözmek, bazı soruların cevabını öğrenmek, ilham almak, hayallerinizi gerçekleştirmek gibi pek çok işe yarıyor.

Şu an kulağa biraz yabancı gelse de aslında “lucid dream”i hepimizin gözü bir yerlerden ısırıyor. Nereden mi? Aslında kontrollü rüya görmek bizim kültürümüzde de kendini gösteriyor. İstihareye ya da rüyaya yatmak diye bilinen, olacakları önceden görme becerisi kazanmak kavramını hepimiz duymuşuzdur. Hatta “karabasan” diye adlandırılan durumun da negatif bir kontrollü rüya deneyimi olduğunu söyleyen kaynaklar var.

Rüyalarınızın Senaristi Olun!

Uyku zihni usul usul tamir eden eşsiz bir şifa… Uykuyla uyanıklık arasındaki o büyülü dakikaları kullanarak sıra dışı deneyimler yaşamak da mümkün Ama kontrollü rüya görmenin bir de karanlık yüzü var. Kişi bir süre sonra gerçekle illüzyonu birbirine karıştırabiliyor. Bir daha asla normal rüya görmeyecek hale gelebiliyor. Gündelik hayatta illüzyonlara inanma eğilimi gösteriyor.

O yüzden aman diyeyim, farkındalığımı artıracağım derken sakata gelmeyin. Hadi zzzzzzzz!

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.