Rusya’nın ‘Silahlı’ Uzay Robotu

Oğuz Taktak 25.04.2017

Komşumuz Rusya'dan düşmana korku salacak bir gövde gösterisi geldi! Hollywood filmleri artık hayal değil...

Tam da küresel askeri gerginliğin üst noktalara ulaştığı bir dönemde, Rusya hepimizin yüreğine su serpecek bir video yayınladı: Tabancayla ateş edebilen ölümcül bir insansı robot.

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitry Rogozin, ülkenin geliştirdiği FEDOR adlı uzay robotunun, iki elinde tuttuğu birer tabancayı, isabetli bir şekilde ateş ettiğini gösteren bir video yayınladı. Videonun çekildiği ortam da ürkütücü bir şekilde Terminator filminin ortamıyla benzerlik gösteriyordu.

“Amaç el becerisini göstermekti”

Rogozin bu videonun kimseye gözdağı vermek gibi bir amacının olmadığını, bunun sadece robotun el becerisini ve görevleri gerçekleştirmek için algoritmaların nasıl kullanıldığını göstermek için çekildiğini belirtti. Fakat bir robotun uzay aracının hatalı modüllerini ne kadar iyi değiştirebileceğini göstermek için, iki eline birer ölümcül silah vermek, pek de uygun bir yöntemmiş gibi durmuyor.

Geçtiğimiz yıl bir briket yığınını nasıl deldiği gösterilen FEDOR, uzay yolculuklarında astronotlara yardımcı olacağı iddiasıyla geliştiriliyordu. Rusya hükumeti 2021’e kadar FEDOR’u Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermeyi planlıyor. Umarız robot uzaya giderken ellerindeki ölümcül silahlardan arınmış olarak gönderilir. Zira bu durum, dünyanın en büyük güçlerinin uzayda kurduğu barışçıl ortamın amacının tam tersine hizmet edebilir.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.