Rusya Ve Türkiye Barıştı Mı?

Oğuz Taktak 16.08.2016

Ankara ve Moskova’da balayı havası esiyor ama kapalı kapılar ardında neler oluyor?

Amerikan Foreign Policy dergisinin yaptığı şu haberde, Türkiye Cumhurbaşkanı ve Rusya Devlet Başkanı arasında St. Petersburg’da gerçekleşen görüşmenin, sanılanın aksine tüm sorunları çözmediği, iki ülke arasındaki Suriye geriliminin kapalı kapılar ardında sürdüğü iddia edildi.

Rusya Ve Türkiye Barıştı Mı?

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vitaly Churkin, BM Güvenlik Konseyi’nde, Cumhurbaşkanı ve Rusya lideri görüşmesi sırasında yapılan kapalı toplantıda, Türkiye’yi, ‘Suriye’ye hâlâ silah ve terörist geçişine izin vermekle’ suçladı. ABD’nin saygın dergilerinden Foreign Policy'nin iddiası olan bu haber doğruysa, Rusların, Esad karşıtı muhalif güçlere verilen desteğin Türkiye üzerinden yapıldığı iddiasını sürdürdüğü anlaşılıyor.

Churkin, kapalı toplantıdan sonra düzenlediği basın toplantısında, Ankara’dan ‘Suriyeli Kürtlerin radikal unsurlarla savaşta oynadığı role karşı, muhalefetini de gözden geçirmesini‘ istemişti. Türkiye’ye Kürtlerin BM’de olan, Suriye’deki iç savaş ile ilgili barış görüşmelerine katılmasına izin verme çağrısı yapan Rus diplomat, “Türkiye anlamalıdır ki, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü için önemli faktörlerden biri Kürtlerin de görüşmelere katılması" diyerek açıklama yaptı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.