Rusya Türkiye İlişkilerinde Son Gelişmeler

Ezgi Özkurt 19.09.2016

Rusya ve Türkiye arasındaki ilişkilerde gözle görülür bir 'iyileşme' dönemi başladı.

Rusya Türkiye İlişkilerinde Son Gelişmeler

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan açıklama

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ankara'nın Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'a karşı tutumunu yumuşattığını söyledi.

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te yapılan Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) Dışişleri Bakanları toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Lavrov, Suriye'deki teröristlerin Türkiye'nin kendi ulusal güvenliği için tehlike oluşturduğunu anladığını ifade etti.

Lavrov, “Şu anda Türkiye ile ilişkilerimiz düzeliyor. Türkiye artık terör tehlikesinin kendi ulusal güvenliğine etki eden bir faktör olduğunu anlamaya başladı. Türkiye ve daha birçok ülke Suriye ile ilgili ültimatom verme konusunda esneklik göstermeye başlıyor" dedi.

Suriye krizinin çözümü noktasında birkaç ülkenin Esad tutumunu dile getiren Lavrov, “Esad yarın gidecek, biz ancak ondan sonra Suriye'nin geleceği konusunda konuşmaya başlarız şeklindeki iddialar artık yok" diye konuştu.

Rusya Türkiye İlişkilerinde Son Gelişmeler

Rus televizyonlarında Türkiye değişimi

Rusya ile Türkiye arasında 24 Kasım’da meydana gelen uçak düşürme olayından sonra yaşanan sekiz aylık kriz döneminde Rus basınında çıkan Türkiye ile ilgili olumsuz haberler de Cumhurbaşkanı ve Rusya lideri arasındaki görüşmeden sonra yerini olumlu haberlere bıraktı.

Türk-Rus ilişkilerine ana haber programında 7 dakika ayırdılar

Rusya’nın tekstil başkenti olarak bilinen Ivanova’dan gerçekleştirilen yayında Rusya 1 kanalı, Türk - Rus ilişkilerine yaklaşık 7 dakika ayırdığı ana haber programında Mehmet Akyol’un bölgede açtığı dev tekstil fabrikasının görüntülerine ve 2015’te bölgeyi ziyaret eden Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Ümit Yardım’ın görüntülerine yer verdi.

Yerel halk ve Rus yetkililerin yanı sıra bölgede iş yapan Türk iş adamları ile de röportajları yayınlayan televizyon kanalı haberi “Tartışmadan Dostluğa” başlığı ile verdi.


Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.