Rusya ile Ukrayna Arasındaki Kırım Gerginliği Tırmanıyor

Oğuz Taktak 11.08.2016

Poroşenko'dan Kırım yakınlarındaki birliklere teyakkuz emri geldi.

Moskova’nın Ukrayna’yı yarımadada silahlı sabotaj eylemlerine kalkışmakla suçlamasının ardından Kiev’den karşı adım geldi.

Rusya ile Ukrayna Arasındaki Kırım Gerginliği Tırmanıyor

Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko’nun Twitter hesabından yapılan duyuruda, Kırım yakınlarındaki ve ülkenin doğusundaki Donbass bölgesindeki tüm ordu birimlerinin teyakkuza geçirilmesi emri verildiği bildirildi.

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Ukraynalı özel timlerin Kırım’a sızarak silahlı eylem yapma girişiminin engellendiğini, düzenlenen operasyonda bir FSB görevlisi ile bir Rus askerinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Kiev iddiaları yalanlarken, Rusya lideri Vladimir Putin ise Ukrayna’yı “teröre yönelmekle” suçlamış ve Rus güvenlik güçlerinin öldürülmesinin karşılıksız kalmayacağını açıklamıştı.

Ria ajansının haberine göre ise NATO, suçlamaların kanıtı yok diyor.

NATO açıklamasında, “Rusya ve Ukrayna arasında artan gerginliği tedirginlik ile takip ediyoruz. Ukrayna, kararlılıkla Rusya’nın suçlamalarını reddetti ve ülkenin toprak bütünlüğünü yalnızca siyasal ve diplomatik yollarla sağlama çabasında olduğunu açık olarak ifade etti” denildi.

Birleşmiş Milletler de olağanüstü toplandı. Ukrayna BM Daimi Temsilciliği’nden yapılan açıklamada, BM’nin gelişmelerle ilgili bilgilendirileceği belirtildi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.