Rus-Türk İlişkilerinde Son Durum

Ezgi Özkurt 22.07.2016

İki ülke arasındaki 'Normalleşme Süreci', olağanüstülüklerden etkilenmemiş gözüküyor.

Rus-Türk İlişkilerinde Son Durum

Rusya'nın Ankara Büyükelçiliği Basın Sözcüsü Igor Mityakov, "Türkiye’de askeri darbe teşebbüsüyle ilgili olaylardan önce başlayan Rus-Türk ilişkilerinin normalleşme süreci devam etmektedir" dedi.

Putin, talimatı verdi.

Mityakov, Rus-Türk ilişkilerinde normalleşme sürecinin başlamasından sonra Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Rusya Federasyonu bakanlık ve kurumlarına, Türk ortaklarıyla bir araya gelip iki ülke arasında dış ekonomik temaslar üzerinde görüş alışverişinde bulunulması yönünde talimat verdiğini söyledi.

Bu kapsamda 14 Temmuz tarihinde Moskova’da iki ülke arasında özel uçak seferlerinin yeniden başlatılması ve turizm alanında iş birliğinin geliştirilmesine dair fikir alışverişleri yapıldığını belirten Mityakov, aynı gün Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ile Türkiye Dışişleri Müsteşar Yardımcısı düzeyindeki görüşmelerde, ikili etkileşim konularının ele alındığını ifade etti.

Mityakov, Rusya Ulaştırma Bakan Yardımcısının açıkladığı gibi, önümüzdeki hafta Moskova’da hava ulaşımıyla ilgili görüşmelerin devam edeceğini bildirdi.

İki lider en yakın zamanda buluşacak.

Rusya Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı'nın 17 Temmuz'da telefonla görüştüklerini belirten Mityakov, şunları belirtti:

"İki liderin en yakın zamanda ikili buluşmasının düzenlenmesi noktasında mutabakata varılmıştır. Hali hazırda bu görüşmelerin Rusya’da Ağustos ayının ilk 10 günü içinde yapılması planlanmaktadır. Kesin tarih ve yeri diplomatik kanallar onaylamaktadır. Böylece, Türkiye’de askeri darbe teşebbüsüyle ilgili olaylardan önce başlayan Rus-Türk ilişkilerinin normalleşmesi süreci devam etmektedir."


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.