Ruhun Şad Olsun Büyük Başkan!

Oğuz Taktak 13.08.2016

Gelin, tarihe geçen konuşması ve erdemliliği ile Süleyman Seba'yı bir kez daha hatırlayalım.

Yozlaşmanın ayyuka çıktığı futbol dünyasında, 1946 yılında Beşiktaş’ta futbolcu olarak başladığı kariyeri, 1984 yılında üstlendiği başkanlık görevini 2000 yılına kadar aralıksız sürdürmesi ve literatürümüze “hileyle şampiyon olmaktansa, şerefli ikinciliği tercih ederim” sözü ile hafızalarımızda efsaneler arasında yer alır.

Seba, başkan olduğu 16 yıllık dönemde, 8 defa düzenlenen seçimli genel kurulların hepsinde, farklı kazandığı seçimlerle başkanlık koltuğunda kaldı. Seba’nın başkanlığı döneminde, 5 Süper Lig şampiyonluğu, 4 Türkiye Kupası, 4 Cumhurbaşkanlığı Kupası, 2 Başbakanlık Kupası ve 6 TSYD Kupası, Beşiktaş müzesine kazandırıldı.

Ruhun Şad Olsun Büyük Başkan!

2000 yılının Mart ayında gerçekleşen kongrede, futbol takımının o sezon aldığı kötü sonuçlar neticesinde başkanlığa aday olmadı. Ancak, kongre tarafından kendisine “onursal başkan” unvanı verildi.

Başkanlığı bıraktığı kongrede yaptığı konuşma tarihe geçti. İşte Süleyman Seba'nın o veda konuşmasından tarihe geçen satırlar:

Ruhun Şad Olsun Büyük Başkan!

"Sayın kongre başkanlık divanı, muhterem üyeler, basınımızın değerli temsilcileri!

Görev alan başkan ve yönetim kurulları 2 yıl çalışıp yeniden genel kurulun önüne gelirler ve hesap verirler. Yüce kurulunuz bana 8 kere başkanlık görevini vermiştir.

Hatalarımıza anlayış gösterdiniz, sevaplarımıza destek verdiniz, hoşgörülü davrandınız, sabır gösterdiniz, sizlere teşekkür borçluyum. Bana 16 sene tahammül eden sizlere şu andaki samimi hislerimi anlatmak isterim.

16 senelik dönemimizde kulübümüz profesyonel futbol takımına yapılan haksız eleştirilere rağmen, aralıksız her sezon şampiyon kulüpler, şampiyonlar ligi, kupa galipleri ya da UEFA kupasına katılma başarısı göstermiştir.

İnsanlarla yaşadım, insanı öğrendim,

İnsanlarla yaşadım, insanlığı öğrendim,

İnsanlarla yaşadım.

İnsanlardan nankörlüğü gördüm.

Dostlarım, dostlarım...

"Ama ben dostlarımdan çok korkarım" diyen düşünürlere hak vermemek elde değil!

Değerli üyeler,

16 yıl boyunca üzerime gelen okyanus dalgalarının bende yaratmış olduğu hüznü, genel kurulunuzun sessiz ve sakin sahilinde sizlerle paylaşmaya çalıştım. Bunca seneler boyunca bana göstermiş olduğunuz sabır, anlayış, hoşgörü ve desteğe tekrar tekrar teşekkür ediyorum. 1984 yılında, ilk defa huzurlarınıza çıktığımda, kongre konuşmamın başında söylemiş olduğum sözleri hatırlatmak istiyorum:

”Herkesi bir zaman için aldatabilirsiniz, bazı kişileri her zaman aldatabilirsiniz, ama herkesi her zaman aldatamazsınız! ”

Ben kimseyi hayatım boyunca aldatmadım!

1984 yılında huzurlarınıza hangi heyecan ve duygularla gelmişsem, bugün de huzurlarınızda aynı heyecan ve duygularla başım dik, gönlüm rahat ve huzur içerisinde sizlere veda ediyorum!”

16 yıllık başkanlık dönemini noktaladığı 2000 yılında, Seba’nın anısına, Akaretler ile Maçka arasında yer alan Spor Caddesi’nin ismi, “Süleyman Seba Caddesi” şeklinde değiştirildi. Süleyman Seba, spor dünyasının dışında olarak, Milli İstihbarat Teşkilatı İstanbul Bölge Müdürlüğü’nde de bir dönem görev yaptı. 13 Ağustos 2014 tarihinde, 88 yaşında, hayatını kaybetti. Cenazesine ise, her kulüpten yönetici ve taraftarların yanı sıra, siyaset dünyasından da çok sayıda isim katıldı.

Ruhun Şad Olsun Büyük Başkan!

Endüstriyel futbola gelmiş son peygamber Süleyman Seba’dır.

Mütevazı başkan bu sözümüz karşısında bizlere kızar mı, bilinmez.

Affet bizi büyük başkan, seni rahmetle anıyoruz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.