Rucking: Bu Yılın Son Hit Fitness Trendi

Bıyıklılar Ekibi 30.05.2018

Rucking, yani dolu bir sırt çantasıyla yapılan egzersiz, askeri eğitim kaynaklı en son fitness trendimiz.

Amerikan ordusunda sırt çantasına “ruck sack” deniyor, bu programın ismi de buradan geliyor. Rucking askericede dolu bir sırt çantası ile yapılan yürüyüş veya koşu aktivitesinin adı. Amerikan ordusunda, ağırlığı 90 kiloya kadar çıkan çantalarla günde 40 kilometrenin üstüne bir mesafeyi yaya olarak almak alışılmadık bir durum değil.
Peki biz de bunu mu yapacağız? Delirmediğimize göre hayır. Sıradan bir erkek, 30 dakikalık tempolu bir yürüyüşle yaklaşık 125 kalori yakıyor. Bu yürüyüşe yaklaşık 10 kiloluk bir sırt yükü eklediğimizde, harcanan enerji 325 kaloriye kadar çıkıyor.


Rucking, özellikle yağ yakmayı hedefleyen kardiyovasküler bir programınız varsa, hayatınıza mutlaka girmeli. Çünkü haftada üç kez, 10 kiloluk bir çanta ile 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkmak, tek başına yılda 4 kilo yağ yakmak anlamına geliyor.
Sırt çantalı bir yürüyüş, kısa bir koşu ile aynı kardiyovaslüker yarara sahip. Ancak rucking’de koşunun aksine sakatlanma ihtimaliniz oldukça düşük. Üstelik rucking, duruş bozukluklarına iyi geliyor, bu da tüm diğer aktivitelerinizde sakatlanma riskinizi azaltıyor.


Rucking için ideal başlangıç ağırlığı, vücut ağırlığınızın %10’u. Deneyim kazandıkça bu ağırlığı iki katına kadar çıkarmak mümkün. İlk seanslardan sonra dizlerinizde, kalçanızda, sırtınızın alt bölgelerinde sızlamalar olması normal. Ancak bu sızlamalar ilk haftadan sonra azalmazsa doktorunuza görünmeniz iyi olabilir.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.