Rolls-Royce’dan Kendi Kendine Gidebilen Yük Gemisi

Mehmet Berkay Önen 28.06.2016

Lüks otomobil üreticisi Rolls Royce, deniz taşımacılığını da kökten değiştirmeye hazırlanıyor.

Geçen hafta Amsterdam’da düzenlenen İnsansız Gemi Teknolojileri Sempozyumu’nda Rolls-Royce tarafından kamuoyuna duyurulan bu yeni proje, uluslararası kamuyonunun ilgisini çekmeyi başarmış gibi gözüküyor. Sürücüsüz otomobil fikrine daha yeni yeni alışmaya başlamışken, bu haber ile beraber otonom araç trendinin sadece otomobillerde kalmayacağını da görmüş olduk.

Rolls-Royce’dan Kendi Kendine Gidebilen Yük Gemisi

Rolls-Royce sadece lüks otomobilleri değil aynı zamanda enerji, denizcilik ve jet motorları alanlarında geliştirdiği ürünleriyle de teknoloji dünyasının önde gelen şirketlerinden biri olarak görülüyor. Geliştirdiği bu yeni ürünle de teknoloji dünyası tarafından övgülerle karşılanan firmanın geleceğe yönelik planları oldukça büyük.

Rolls-Royce’dan Kendi Kendine Gidebilen Yük Gemisi

Gelecekte uydu üstünden takip edilen ve kendi rotasını kendi çizen yük gemileri ile beraber deniz taşımacılığının tamamıyla değişeceğini düşünen Rolls-Royce, geliştirdiği yeni gemi ile beraber uluslararası ticareti kökten değiştirmeye hazırlanıyor. Herhangi bir kaptan ya da mürettebata ihtiyaç duymayan bu gemilerin maliyet açısından avantajlı olmaları beklense de belli başlı konularda halen eksikler olduğu konuşulan konular arasında.

Rolls-Royce’dan Kendi Kendine Gidebilen Yük Gemisi

Açık denizlerde tek başına yol alacak olan gemilere bir saldırı olduğunda nasıl müdahele edileceği, denizin ortasında bir arıza çıkarsa tamir işleminin nasıl gerçekleştirileceği ve meteorolojik verilerin doğru okunarak geminin ne şekilde yönlendirileceği konuları halen belirsiz olsa da Rolls-Royce bu konuyu çözmeye kararlı. Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler buradan Rolls-Royce ve Advanced Autonomous Waterborne Applications Initiative (AAWA) tarafından yazılan makaleye erişebilirler.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.