Risk Haritası Çıkarıldı

İnci Vardar 08.07.2016

İstanbul'daki ormanların risk haritası çıkarılmış. Tahminimce bu işlem pek uzun sürmemiştir.

AA'nın haberine göre Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İstanbul'daki ormanların yangın risk haritasını çıkardı. Harita, bilgisayar ortamında ve web tabanlı çalışan programla 15 kriter ve bunlara ait bilgiler ışığında ortaya hazırlandı.

Yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'un 3 boyutlu sayısal modelinin oluşturulduğu, bu modelden yararlanılarak eğim, bakı ve yükseklik verilerine, yangın organizasyonunda kullanılan bütün araç, bina, tesis, yol, meşcere haritası bilgileri eklenerek coğrafi veri tabanının oluşturulduğu bildirildi. Veri tabanında kuleler, ilk müdahale ekipleri, orman itfaiyesi, su kaynakları, yollar, idari ve mülki sınırların da eklendiği belirtildi.

Risk Haritası Çıkarıldı

Açıklama, orman yangınları ile mücadele konusunda Türkiye'nin önemli başarı sağladığını ve bu konuda teknolojinin takip edildiğini ifade ediyor. Eroğlu, bu konuda, "Akdeniz ülkeleri arasında yangınla mücadele konusunda ilk sıradayız. Malum, teknolojinin sınırı yok, biz de bu gelişmeleri yakından takip ederek kendi alanımıza uyarlıyoruz. İnşallah bu proje ile İstanbul’daki ormanlarımızı olası yangınlara karşı koruyacağız ve bu yangın sezonunu da en az kayıpla atlatacağız" diyor.

Bununla birlikte, İstanbul'da ormanlık alan sayısının gerçekten de parmakla gösterilecek kadar az olduğunu ve bunlardan birinde sadece iki gün önce, dört farklı noktada yangın çıktığını da hatırlatalım.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.