Rio'da Rekorlar Gecesi

Ezgi Özkurt 12.08.2016

2016 Rio Olimpiyatları'ndan rekor üstüne rekor geliyor!

Rio'da Rekorlar Gecesi

Simone Manuel'den iki ayrı rekor!

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda kadınlar 100 metre serbestte altın madalya kazanan ABD'li Simone Manuel, iki ayrı rekora imza attı.

Yirmi yaşında olan Manuel, 52.70'lik derecesiyle olimpiyat rekoru kırdı ve Kanadalı Penny Oleksiak ile altın madalyayı paylaştı. Ayrıca genç sporcu, olimpiyatlarda yüzmede altın madalya kazanan ilk Afro-Amerikalı sporcu oldu.

1984'ten Günümüze

Kendisinden sonra gelenlere ilham kaynağı olmak istediğini söyleyen 20 yaşındaki yüzücü aynı zamanda, 1984 yılından bu yana 100 metre serbestte ABD adına madalya kazanan ilk sporcu unvanını elde etti. Los Angeles'ta düzenlenen 1984 Olimpiyat Oyunları'nda ABD'li yüzücüler Nancy Hogshead ve Carrie Steinseifer altın madalyayı paylaşmıştı.

Olimpiyatlara ilk kez katılıp rekor kıran Manuel, kazandığı madalyanın sadece kendisine ait olmadığı söyleyerek Afro-Amerikalı sporcuların kazandığı ödüllerin kendisine rehber ve ilham kaynağı olduğunu vurguladı.

"Simone, siyahi yüzücü" olarak bahsedilmesinden dolayı mutlu olmadığını da belirten sporcu, bu söylemin siyahi yüzücülerden başarı, rekor ve madalya beklenmediği için kullanıldığını savundu.

Aynı gecede bir rekor da Penny Oleksiak'tan geldi!

İlklerin yaşandığı gecede ayrı bir rekor da Kanadalı Penny Oleksiak'tan geldi. Olimpiyat rekorunu ve altın madalyayı Manuel ile paylaşan Oleksiak, 21. yüzyılda doğan ve olimpiyatlarda altın madalya kazanan ilk sporcu olarak tarihe geçti.


Kaynak: AA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.