Rio'da Peri Masalı

Adil Fide 07.08.2016

2016'nın kahramanı ilk günden sahne aldı!

Geçtiğimiz günlerde antik dönemden modern dünyanın olimpiyatlarına uzanan iki yazıyı paylaşmıştık. Oyunların bugünkü hali hakkındaki bazı eleştirel bakışları aktardıktan sonra, her şeye rağmen bu açık sahnede insanların ilham verici hikayeleri olduğuna değinerek bitirmiştik. 2016 Rio Oyunları'nın daha ilk gününde bir ilham perisi indi sahneye: Yusra Mardini. 18 yaşındaki yüzücü 100 metre kelebek eleme turunda birinci geldi!Biraz geriye gidersek, Mart ayında Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) başkanı mevcut büyük göç sorununa dikkat çekmek amacıyla bir mülteci takımının olimpiyatlarda yarışacağını açıkladı. İlk aşamada Birleşmiş Milletler’den onaylı mülteci vasfı taşıyan 50’ye yakın aday vardı. Bunlardan bir tanesi Berlin’in Spandau 04 adında mütevazı bir su sporları kulübünde Sven Spannekrebs’in talebesi Yusra Mardini idi. Mardini ailesi önceki yıl bir ay boyunca Şam’dan Berlin’e uzanan bir yolculukla gelmişlerdi. Beyrut ve İzmir üzerinden Midilli adasına botla geçerlerken motor, daha yarım saatten fazla yolları varken arıza yaptı. Kendini kurtararak içinde bebek, çocuk ve yüzme bilmeyenler olan, yolda tanıştığı 20 insanı orada bırakmanın utancıyla yaşayamayacağını düşünen Yusra, ablası Sarah ve üçüncü bir kadın üç buçuk saat boyunca botu iterek kıyıya kadar taşıdılar. Yunanistan ana karasına ulaştıktan sonra Balkanlar'ı yürüyerek ve trenle geçmişler. Güzergahlarındaki Sırp - Macar sınırında kötü muamele görseler de zorluk eşiği çoktan aşılmış olduğundan Mardini ailesi kaça saklana Berlin’e varabilmiş. Ege’deki badireden sonra "denizden nefret etmiştim" dese de yine bir yüzme imkanı arayan Yusra, nihayetinde Spannekrebs ile tanışmış.

Kendi ağzından Yusra’nın hikayesi

IOC ilk duyurudan sonra bir aydan kısa bir sürede Rio’da olimpiyat bayrağı altına mülteci takımında yarışacak 10 atleti açıkladığında Yusra da beklendiği gibi listedeydi. Zira hem derecelerini beklenenden hızlı geliştiriyor hem de hikayesi duyuldukça daha da büyük ilgi odağı oluyordu. Oyunların ilk gününde 100 metre kelebek elemelerine çıkan Mardini, 1 dakika 9 saniyelik derecesi ile kendi eleme yarışını birinci bitirse de en iyi 16 derecenin dışında kaldığı için elendi. Şimdi Çarşamba günü serbest stilde elemelerde izleyeceğiz onu. Profesyonel seviyede çalışma imkanını henüz bulan 18 yaşındaki Yusra’nın asıl hedefi ise 2020 Tokyo Olimpiyatları.

Bu arada evet; dün birinci geldiği grup oldukça yavaş tempoluydu. Ama sadece zaman dereceleri ile tur geçilen yüzmede herhangi bir kayırma veya haksızlık söz konusu değil. Sonuçta, modern olimpik anlayışta katılmak önemli ve varlığı gerçekten anlam katıyor bu olan bitene. Antik Çağ'ın kahramanlık ve ölümle yüzleşme sınavında ise bizim zamanımızın rekorunu zaten kırmıştı bu genç kadın.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.