Rio'da Hatırlanacak Bir Gün

Adil Fide 13.08.2016

Önce pistten muazzam bir uzun mesafe rekoru geldi. Ardından havuzun büyük kahramanları ve sürpriz aktörleri sahnedeydi.

Bu, olimpiyat oyunlarına dair hatırlanacak birçok anın yaşandığı bir gün (bizim saate göre gecenin körü) oldu. Önce pistten muazzam bir uzun mesafe rekoru geldi. Ardından havuzun büyük kahramanları ve sürpriz aktörleri sahnedeydi.

Atletizmde perdenin açılmasıyla birlikte gözler olimpik stadyumlara çevrilmişti. Bu ilk günler kısa mesafe yarışlarında eleme turları ile geçerken, tek celselik 10 bin metrenin direkt finali bekleniyordu. Son iki dünya şampiyonasında 5 bin metrede başarılarıyla podyumlarda boy gösteren Etiyopyalı Almaz Ayana açık ara dünya rekoru kırarak 10 bin metreyi kazandı. Tamamını çok tempolu koştuğu yarışı kuvvetli bir sprintle de taçlandıran Ayana dünya rekorunu 29 dakika 17 saniye 45 salise ile tam 14 saniye geliştirdi. Tempoyu o kadar yüksek tuttu ki, arkasından gelen neredeyse bütün atletler kişisel en iyi derecelerini yaptılar. Başka bir açıdan bakarsak, 10 kilometreyi saatte 20 km’lik bir hız ile koştu. 23 yıldır kırılamayan rekora karşı öyle bir performans ki, birçok kişi şu anda haklı bir doping şüphesi ile testleri bekliyor.


Ardından dikkatler havuza çevrildi. Zira Katie Ledecky bu olimpiyatlardaki son yarışına çıkacaktı. 19 yaşındaki ABD’li yüzücü 400’den sonra 800 metre serbestte de dünya rekoruyla kazanarak ve 5’inci altın madalyasını alarak Rio’dan ayrılmış oldu. 1968 Mexico City Oyunları’ndan beri 200, 400 ve 800 serbest stil yarışlarında tulum çıkaran ilk yüzücü oldu. Kısacası; o kadar çok kazandı ki, elindeki altın madalya ve rekorların kombinasyonu ile sürekli bir unvan çıkarılabiliyor.

Ledecky altın madalyaya giderken etrafında kimse yoktu, zira ikinciyle arasındaki fark 11 saniye.


Günün başka bir manşeti, dün 22’nci olimpiyat altın madalyasını alan Michael Phelps kaybetti!!!! Singapurlu Joseph Schooling aynı dereceyi yapan üç yüzücünün beraber ikinci olduğu 100 metre kelebek yarışında 50:39 ile ilk sırayı aldı. Singapur tarihinin de ilk olimpiyat altın madalyası oldu bu.

Resimde bir eli bayraklı birinci üç tane de ikinci (Cseh, Le Clos, Phelps) mevcut

2008 Pekin’de Joseph Schooling, Phelps’i yakalayıp bir hayran fotosu almış. Phelps başına geleceklerden habersiz…


Bu yıla damga vuran şu yüz ifadesini de eklemeden geçmeyelim.

2004’ten beri topladığı 27 madalyası ile oyunlar tarihinin açık ara en çok ödül kazanmış sporcusu Phelps de yarış sonrasında Rio ile birlikte emeklilik kararının kesin olduğunu açıkladı. Basından, seyircilerden ve hatta rakiplerinden gelen sorulara “benden bu kadar, olduğum yerden memnunum ve 4 yıl daha devam edemem” minvalinde cevaplar verdi.

Bu arada farklı bir rekor geldi. Anthony Ervin olimpiyat tarihinin altın madalya kazanan en yaşlı yüzücüsü oldu. 35 yaşındaki Ervin, ilginç bir hikayesi olan oldukça orijinal bir karakter. Kendisi aslında ta 2000 Sydney Oyunları'nın 50 metre serbestte 19 yaşındaki genç şampiyonu idi. Ancak iki yıl içerisinde yüzmeden kopmuş. Unvanı korumak için gereken eforu gösteremediğinden, bu yönde kendini motive edemediğinden bahsediyor Ervin. Gözünde çok anlamsızlaştığını belirttiği altın madalyasını 17 bin dolara satıp tsunami mağdurlarına göndermiş. Anlattıklarından, erken gelen başarının, entelektüel merakları da olan melankolik karakterimizi, uyuşturucunun da etkisiyle bir berduş hayatına sürüklediğini anlıyoruz.

Bütün yüzücülerin altın çağını yaşadığı 20’li yaşlarını hippi olarak geçiren Ervin, 7 yıllık bir aradan sonra 2012 Londra öncesinde evinde kaldığı yüzme antrenörlerinden biri tarafından tekrar spora döndürülür. Kalan zaman ancak finale kalıp beşinci olarak bitirmesine yetecektir. Tam bu noktada, o ana kadarki profilinden beklenmeyecek şekilde yüzmeye tutunur ve ilk defa profesyonel bir sporcu gibi yaşamaya başlar. Ve nihayet 16 yıl sonra, 2016 Rio’da tarihin en yaşlı şampiyonu olarak bir intihar girişimi ile vurduğu dipten, geçen zamana karşı da yarışarak tekrar zirveye döndü.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.