Rio 2016 Umutlarımız

Serdar Demireren 05.08.2016

Yakın olimpiyat geçmişimizde hem bizleri gururlandıran başarılar, hem de yüzümüzü kızartan kara lekeler var. Rio 2016 olimpiyatları ise katılan genç sporcularımız ve farklı branşları ile bize umut vaat ediyor.

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenecek 31. Yaz Olimpiyat Oyunları’nı sabırsızlıkla bekliyoruz.

Türkiye, Rio 2016 Olimpiyatları'na 21 spor dalında, 48 kadın, 55 erkek olmak üzere toplam 103 sporcu ile katılacak. 2012 yılında gerçekleştirilen 30. Yaz Olimpiyatları’nda 114 sporcu ile yer alan Türkiye, sporcu sayısı bazında sayısal düşüş yaşamış olsa da, branş çeşitliliği anlamında altın çağlarını yaşıyor.

Bu branş çeşitliliği ise bize daha önce hiç beklemediğimiz branşlarda umutlu olma fırsatı veriyor. Bugün, umutlarımızdan, başarılar beklediğimiz genç sporcularımızdan bahsedeceğiz.

Rio 2016 Umutlarımız

İlke Özyüksel – Modern Pentatlon

Modern pentatlon sporuna muhtemelen çok hakim değilsiniz, merak etmeyin, biz de değiliz. Olimpiyatlarda 100 yılı aşkın süredir yer alan ancak ülke olarak bizlerin hiç gündemimizde olmayan bir spordan bahsediyoruz. Her ne kadar ülke olarak bizlerin gündeminde olamasa da İlke sessiz sedasız başarılarına devam ediyor. 2015 yılında Arjantin’de yapılan Dünya Gençler Şampiyonası'nı kazanan İlke, şimdi de modern pentatlon branşında ülkemizin olimpiyatlarda ilk kez yer almasını sağlıyor.

Rio 2016 Umutlarımız
İrem Karamete – Eskrim

10 yaşında eskrime başlayan İrem’in en büyük destekçisi, neredeyse tüm sporcuların olduğu gibi, tabii ki ailesi. Ancak İrem’e olan destekleri motivasyonun da ötesinde, İrem’in babası Mehmet Karamete ve annesi Nili Drori Karamete de eski bir eskrimci. Babası geçmişte Almanya Eskrim Milli Takımı'nı çalıştırmış bir antrenör, annesi ise 1976 ve 1984 Yaz Olimpiyatları'nda yarışmış bir eskrimci. İrem, daha önce Balkan Şampiyonası ve Akdeniz Oyunları’nda da yarışmış ve madalya kazanmış bir sporcu olarak Türkiye’ye eskrim dalında ilkleri yaşatmaya devam edecektir.

Rio 2016 Umutlarımız
Viktoriya Zeynep Güneş – Yüzme

Henüz 15 yaşındayken Dünya Gençler Şampiyonası'nda ve Avrupa Şampiyonası'nda kazandığı başarılar ile dikkatleri üzerine çekti Viktoria Solnceva. Ancak bu dönemde doğduğu ülke Ukrayna’da yaşanan olumsuz gelişmelerin etkisiyle, Viktoriya vatandaşlık teklif eden birçok ülke arasından Türkiye’yi seçti. Soyadını "Güneş" olarak değiştirdi ve Türkiye vatandaşı oldu. 2015 yılında ise Türkiye adına yarıştığı Kısa Kulvar Dünya Gençler Şampiyonasında 200 metre kurbağalama gençler rekorunu kırdı. Bu rekor aynı zamanda tüm zamanların en iyi dördüncü derecesiydi. Zeynep’in henüz 18 yaşında olduğunu düşündüğümüzde, bu olimpiyatlarda olmasa bile gelecek olimpiyatlarda ülkemizi gurulandıracağından hiç şüphemiz yok.

Rio 2016 Umutlarımız
Mete Gazoz - Okçuluk

Eski milli okçu Metin Gazoz’un oğlu olarak 1999 yılında doğan Mete, 2010 yılında başladığı okçuluk sporunda 2013 yılında milli takıma girmeyi başardı. 2015 yılında Avrupa Oyunları ve Dünya Okçuluk Şampiyonası’nda da yarışan Mete, en büyük başarısına Mayıs sonunda Avrupa Şampiyonası’nda ikinci olarak ulaştı. Genç yaşına rağmen birçok başarı kazanan sporcumuz, Rio öncesinde bizlere fazlasıyla umut veriyor.

Rio 2016 Umutlarımız
Tutya Yılmaz – Jimnastik

2003 yılında, daha 4 yaşındayken, jimnastiğe başlayan Tutya, kendi internet sitesinde yer alan bilgiye göre, antrenörlerinin de yönlendirmesi ile hep üst yaş gruplarının yarışmalarına katılmış. 2014 Gençlik Olimpiyatları’na ve 2015 Avrupa Oyunları’na da katılan Tutya, Türk jimnastik tarihinde olimpiyatlara katılmaya hak kazanan en genç jimnastikçi unvanını aldı.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.