Rio 2016 Olimpiyat Modası

Berna Akkurt 12.08.2016

Olimpiyatlar denildiğinde artık sadece spor müsabakaları aklımıza gelmiyor. Moda da artık spor dallarına eşlik eder durumda. Markaların hazırladığı özel koleksiyonlarla, Rio'da bir anlamda moda rüzgarı esiyor.

Günümüzde artık moda ile spor birbiriyle bağlantılı ilerliyor. 4 yılda bir gerçekleşen yaz olimpiyatlarında da markalar marketing açısından bu durumu iyi değerlendirmek için adeta birbirleriyle yarışıyorlar.

Açılış ve kapanış seremonilerinden takımların üniformalarına kadar tüm alanı kapsayan bu durumda özellikle ünlü sporcular markaların daha da öne çıkmasını sağlıyor. Hal bu olunca da olimpiyatlar öncesi ve sırasında bolca markanın yeni tanıtımlarını görüyoruz.

Rio 2016 Olimpiyat Modası

H&M'in kapsül koleksiyonu ve Louis Vuitton'un Rio'da yaptığı defileyle başlayan koleksiyon tanıtımları için WGSN editörlerinden Veronica Hendry "Olimpiyatlar marka değerinizi yükseltmek için harika bir platform. Her şeyden önce uluslararası oluşu markalar için çok büyük avantajlar sağlıyor" diyor. Her sene Nike ve Adidas'ın sponsorluk yarışlarında Nike bu sefer "Unlimited You" adında çektiği video ile aslında tüm rakiplerinin önüne geçiyor. Bu kısa filmde marka Serena Williams, Zach Lavine ve Aaron Gordon gibi isimleri kullanarak birbirinden farklı alandaki sporları ve sporcuları bir araya getiriyor.

H&M'in İsveç kökenli bir marka olmasından dolayı marka İsveç Milli Takımı'na ülkenin renklerinin hakim olduğu bir koleksiyon hazırlamış. Açılış ve kapanış seromonisinde de ülkeyi yalnız bırakmayan marka, koleksiyona "For Every Victory" adını vermiş. Koleksiyonun yüzleri arasında Tomas Hjert, Stephanie Ydström, Sara Sjöström, Khaddi Sagnia ve Simon Sdöjin yer alıyor.

Rio 2016 Olimpiyat Modası

Açılış ve kapanış seromonilerinde her ülkenin sporcuları genelde o ülkenin tasarımcıları tarafından giydiriliyor. Amerikan takımının tasarımcısı Ralph Lauren, milli takım için "preppy" çizgisinde bir koleksiyon hazırlamış. İtalyan takımı için Armani, İngiltere için Stella McCartney, Avustralya için Toms, Fransa için Lacoste, Kanada için Lululemon, Cuba için Christian Louboutin konforun üst düzeyde olduğu high-tech materyallerin tercih edildiği koleksiyonlarla olimpiyatlarda boy gösteriyorlar.

Rio 2016 Olimpiyat Modası
Rio 2016 Olimpiyat Modası
Rio 2016 Olimpiyat Modası
Rio 2016 Olimpiyat Modası
Rio 2016 Olimpiyat Modası
Rio 2016 Olimpiyat Modası
Rio 2016 Olimpiyat Modası

Markalar artık sporla, sanatla daha fazla iç içe olmalarından dolayı her sezon özellikle golf, tenis, binicilik gibi belirli giyim kurallarına sahip sporları dikkate alarak onlara yönelik koleksiyonlar oluşturuyorlar. Bununla beraber, bir yandan da sponsor bağlantısı olmayan sporcular ise en ufak logoları dahil kapatarak markaları ciddi anlamda protesto ediyorlar.

Rio 2016 Olimpiyat Modası

Bu ikili durumların sonucu ne olur bilemem ama eminim olimpiyatlardan sonra başlayacak olan moda haftalarını ve 2020 Tokyo Olimpiyatları'nı fazlası ile etkiler gibi gözüküyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.