Ridley Scott'ın Oğlu Luke Scott'ın İlk Filminin Fragmanı Yayınlandı

Ece Tuğran 07.06.2016

Bilim kurgu filmlerinin babası Ridley Scott’ın oğlu Luke Scott’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ilk uzun metrajlı filmi olan Morgan’dan ilk fragman yayınlandı.

Ridley Scott denince aklımıza Alien, Gladyatör, Prometheus, The Martian gibi birçok başarılı yapıt geliyor. Özellikle bilim kurgu alanında birincilik imzasını taşıyan Scott’ın oğlunun da bu alana yönelmesine şaşırmadık doğrusu. Babasının izinden gitmeye karar verdiğini sezdiğimiz Luke Scott, kısa metrajlı filmlerinden sonra ilk kez uzun metrajlı bir bilim kurgu filminin yönetmen koltuğunda oturuyor. Babası da işe elini sürmeden edemiyor, filmin yapımcılığını üstleniyor.

Filmin adı Morgan. Başrol oyuncuları arasında House of Cards dizisiyle ün salan Kate Mara ve The Witch filmindeki başarılı performansı ile tanınan Anya Taylor-Joy yer alıyor. Geri kalan oyuncu kadrosu ise Paul Giamatti, Jennifer Jason Leigh, Michelle Yeoh ve Narcos dizinden tanıdığımız Boyd Holdbrook’tan oluşuyor. Filmin senaryosu Seth W. Owen tarafından kaleme alınmış.

Filmin konusundan bahsedelim diyeceğim ama bilim kurgu filmlerinde bir konu özeti yapmak ne kadar doğru bilemiyorum. O yüzden kısaca filmde neler döndüğününden bahsedeyim. Filmde başrol oyuncusu Kate Mara’yı bir şirkette risk yönetim danışmanı rolünde görüyoruz. Kate Mara, bir sorunu çözmek için gizli bir yere yollanıyor. Mara’yı bu sorunu çözerken vermesi gereken zorlu kararlar bekliyor. Sorunun kaynağı ise filmin sırrı olarak kalsın. Diğer başrol oyuncusu Anya Taylor-Joy’un oynayacağı karakter (Morgan) için Luke Scott şunları söylemiş: “Bu karakterin zekası normal bir insanın çok üstünde.”

Morgan yapay olarak yaratılmış bir insan. Scott bu konu hakkında şunları da eklemiş: “Her şeyimizi vererek fiziksel olarak mükemmel bir insan yaratabiliriz. Peki ya duygular? Bu insana sonradan eklenemeyecek bir şey.”

Bu sözlerden anladığımız kadarıyla yapay bir insanı canlandıracak olan Anya Taylor-Joy’un sağlam bir performans göstermesi bekleniyor. (Bu arada Anya Taylor-Joy 1996 doğumlu bir oyuncu. Genç yaşında olmasına rağmen, kendisini bekleyen sorumluluk hakkında hiçbir endişe belirtmemiş, gayet rahat ve öz güvenli bir tavır sergilemiş.)

Luke Scott bu filmi hangi fikirlerle çektiğini de şöyle anlatmış: “Geleneksel dini inanışların yanı sıra ben, içimizdeki yetenek ile kendi yaratıcımızı yaratabileceğimizi düşünüyorum. İzlediğimiz Frankenstein filmlerinde gördük ki, yaratıcı da kendisinden daha büyük bir varlık tarafından yaratılmıştır.”

20th Century Fox ise yapımını üstlendiği film için şunları söylemiş: “Bu film yaratılış sorunlarını araştıran bir film. Morgan gelişmiş bir yapay güç ile inşa edilmiş ve bizim çılgın beklentilerimizi bile aşan bir noktaya ulaşmış.” Fragman ile birlikte gelen haberlerden ve filmin gidişatından bahsettikten sonra, filmin 2 Eylül 2016 tarihinde ABD’de gösterime gireceğini de söyleyelim. Ülkemize geliş tarihi ise belirsiz. Bunca sözün ardından, Ridley Scott’ın elinin değdiği çoğu yapım başarılı ise, işin içinde iki Scott’ın olduğu yapımın iki kat başarılı olacağını düşünerek yüksek beklentilerimizle filmi beklemeye koyulabiliriz.

Ece Tuğran


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.