Rhei: Likit Saat

Amanda Aman 02.06.2016

Zamanın akışına tanık olun!

Rhei adlı elektro mekanik saatin ekranındaki gösterge likit. Bir yıllık yoğun bir çalışma sürecinin meyvesi. Bu tasarımda analog ve dijital bir arada! Doğanın kuralı ve mekaniğin dinamiği el ele veriyor.


Zaman konsept olarak subjektif. Fakat kimsenin reddedemeyeceği iki gerçek var: yavaşlamıyor ve durmuyor! Bu ritmik akışı yakalamayı hedefleyen likit saat Rhei, akışkan rakamları ile her defasında farklı bir form alıyor, hiçbir rakam birbirinin aynısı olmuyor. Tıpkı geçen anlar gibi.


Ekran göstergesi için kullanılan madde, sıvı demir anlamına gelen ferrofluid. Ferrofluid, NASA bilim adamları tarafından 1963 yılında, yerçekimi olmayan ortamda kullanmak üzere, sıvı roket yakıtı olarak icat edilmiş. Nano ferromanyetik parçacıklar barındıran bu akışkan, manyetik alanına girdiği mıknatısın alan çizgilerine göre şekil alıyor.


Minimalist bir dijital saat olmasından da öte Rhei, dinamik bir enstalasyon, hareketli bir heykel, akışkan bir sanat eseri. Rhei ile zaman gerçekten akıyor. Şu anda sadece bir prototipi mevcut, üretim aşamasına geçmek için ekip var gücüyle çalışıyor. Umarım proje bir an önce finansal destekçi bulur ve hayata geçirilir.

Sırp yaratıcı Damjan Stankovicin diğer tasarımları için buraya ve Behance sayfası için buraya tıklayın.


Dünya Atay


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.