Resmi Olarak Açıklandı: Mars'a Gidiyoruz!

Gökbey İnaç 24.09.2016

Hayallerimiz gerçek oluyor, NASA Mars’a seyahat için gereken bütçe onayını ABD senatosundan aldı!

Son 20 yılda uzay söz konusu olduğunda insanlık olarak çok büyük keşifler yaptık, fazlasıyla yol kat ettik. Hubble ile milyonlarca ışık yılı öteyi görmeyi, bir nebze de olsa anlamayı başardık. Plüton’u bir ara gezegen olarak görülmekten çıkardık, sonra dedik ki 'hayır, o da bir gezegen, neden gidip yakından bakmıyoruz?' E tabii insan göndermedik ama New Horizons (Yeni Ufuklar) uzay aracımızı gönderdik, fotoğraflarını çektik... Rosetta uzay aracı ile de 67P (Churyumov-Gerasimenko) isimli kuyruklu yıldıza iniş yaptık, 67P’nin garip sesler çıkardığını duyduk, karbon içeriğini (yani yaşamın temel maddesi) gözlemledik, ki her ne kadar bu uzay aracını kuyruklu yıldızdaki gölgelik bir yere indirip güneş enerjisinden mahsur bırakıp kaybetsek de bunu başardık. Mars’ta su olduğunu ama bu suyun toprak altında hareket ettiğini öğrendik... Şok olmuştuk. Bunun gibi sayabileceğimiz bir sürü büyük haber, gelişme, keşif son 20 yılda yaşandı ve bunların hepsi aşırı heyecan vericiydi.

Sırada yarım asırdan fazladır insanlığın hayalini kurduğu o büyük uzay seyahati var, Mars’a yolculuk! Amerikan senatosu 2017 yılı için NASA’ya verilecek olan 19.5 milyar dolarlık bütçeyi onayladı ve bu bütçenin en kritik parçası ise Mars’a yapılacak olan insanlı görevi kapsaması. Sonunda resmi olarak NASA, Mars’a yapılacak olan insanlı görevi duyurdu. 2015 yılında Ridley Scott tarafından yönetilen Marslı (The Martian) filmini izlemediyseniz hemen izleyin, izlediyseniz şimdiden ortamı kafanızda canlandırabilirsiniz.

Resmi Olarak Açıklandı: Mars'a Gidiyoruz!

Neler Değişebilir?

Elbette bu iki büyük görev de insanlık adına çok büyük anlamlar barındırıyor. Söz konusu Mars’ın eskiden Dünya gibi atmosferi olan ve yaşam alanlarına sahip bir gezegen olduğu ihtimalini barındıran teoriler muhtemelen çok daha detaylı biçimde gün yüzüne çıkacak ve muhtemelen inanılmaz keşifler yapılacak. Keza Mars’ta stabil biçimde kurulabilecek bir yaşam alanı ihtimali de akıllardan gitmiyor değil lakin yoğun radyoaktif ortam nasıl stabil hale getirilir, nasıl yaşam alanları kurulur; onlar mühendis arkadaşlarımızın işi.

Asteroid seyahati ise aslında daha büyük bir önem taşıyor zira evrendeki tüm gezegenlerin başına ne geldiyse kuyruklu yıldız ve asteroid’lerden geliyor. Gezegenimizin geçmişinde de bu tip asteroid çarpmalarından oluşan dev yıkımlar ve türlerin yok olması söz konusu. Haliyle 'bu tip tehlikelere karşı nasıl önlem alırız?' büyük bir soru ve muamma iken asteroidlerin yapısıyla ilgili keşifler yapmak ya da onların söz konusu rotasını değiştirebilmek gibi ihtimaller düşünülebilir.

Bizleri şimdiden heyecanlandıran bu haber hakkında çok yakında daha fazla detay ortaya çıkacaktır, bizler de sizlerle buradan heyecanla paylaşacağız.

Bir sonraki yazımda kuantum uzay motorundan bahsedeceğim zira Mars’a seyahat için kullanılacak asıl teknoloji bu olabilir.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.