Resident Evil: Domateslerin Çağı

Mehmet Berkay Önen 17.08.2016

Resident Evil film serisi, domatesleri etkileyen bu virüs ile beraber gerçek oldu.

Resident Evil, Walking Dead ya da Holywood'da çekilmiş envai çeşit zombili, virüslü filmleri düşünün. Hepsinde olayların çıkmaza girdiği nokta, virüse yakalananların taraf değiştirmeye başladığı noktadır. O raddeden sonra işgalci virüsün etkisinde olan takım arkadaşları, yıllardır tanıyıp bildikleri bir insan olmaktan çıkıp bir hayvana, bir asalağa dönüşmüştür. Şakası bir yana, bütün biyolojik silah konulu filmlerde benzer senaryoyu görürüz. Bizi bu filmlere çeken ve korkutan ana tema da güvendiğimiz dağlara kar yağmasıdır aslında. Fakat yazımıza konu olan zombileşme biraz farklı. Şimdi vereceğimiz örnek, insanlardan ya da hayvanlardan değil, bitkilerden.

Resident Evil: Domateslerin Çağı

Cambrdige Üniversitesi'nden bir grup araştırmacının yaptığı çalışmaya göre, Cucumber Mosaic adı verilen virüs tarafından enfekte olan domates bitkilerinin genetik yapısında bozulmalar yaşandığı ve bu modifikasyonların bitkinin etrafa yaydığı kokuyu da değiştirdiği öğrenildi. Şimdi ''Ne olmuş ki kokusunu değiştiriyorsa?'' diyebilirsiniz ama asıl ilginçlik burada başlıyor. Enfekte olan domateslerin yaydığı kokuyu biz insanlar ayırt edemesek de doğanın bir numaralı polen taşıyıcısı olan arılar fark edebiliyorlar. Enfekte olmayan domateslere göre arılara çok daha çekici gelen bu koku, virüsün diğer bitkilere de taşınabilmesi konusunda önemli rol oynuyor.

Resident Evil: Domateslerin Çağı

Arıların genetik kodları gereği hastalıklı olan bitkileri tespit edip bunlardan uzak durması gerekirken, söz konusu virüs ile etkileşime giren domateslere karşı normalden de fazla ilgi gösterdiklerini belirten Dr. John Carr, bu sayede virüsün kendisini yok olmaktan koruduğuna inanıyor. Virüsler ile bitkiler arasında uzun zamandır bir savaşın olduğu zaten bilinen bir gerçekti ama iki tür arasında bu denli bir stratejik mücadelenin varlığının ortaya çıkması pek de tahmin edilen bir durum değildi. Üniversite dahilinde bulunan kapalı bir serada kontrollü deneyler gerçekleştirilerek tamamlanan bu çalışmanın takibinde başka araştırmalara da ön ayak olacağı düşünülüyor, zira 2050 yılında 9 milyara ulaşması beklenen dünya nüfusunun tamamını doyurabilmek için bundan çok daha fazlasını bilmeye ihtiyacımız var.

Cambridge Üniversitesi'nde gerçekleştirilen çalışmaya erişmek isteyenleri buradan alalım.

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.