Rengârenk Kağıtlarla Koca Bir Dünya

Quilling, namıdiğer ‘kağıt katlama’, incecik kağıt şeritleriyle harikalar yaratılabilecek yepyeni bir sanat dalı.

Yepyeni dedik aslında ama tarihi 18. yüzyıl başlarına, sanatın her dalda pik yaptığı Rönesans dönemindeki Fransa ve İtalya’ya dayanıyor. Bu sanat dalı bir el işi mantığında olduğu ve ‘gerçekten’ sabır gerektirdiği için Rönesans dönemi rahibeleri arasında da çok popülermiş fakat zamanla ona olan ilgi azalmış. Son zamanlarda Pinterest, Etsy, Instagram üçgenini ilgiyle takip eden gençler arasında tekrar popülerleşen quilling, tüm zamanını teknolojik cihazlarla iç içe, sıkıcı, gri şehirlerde tüketenler için yapımı emek ve sabır isteyen bir terapi etkisi oluşturmuş.

Rengârenk Kağıtlarla Koca Bir Dünya

Bu renkli, narin, ince şeritleri özel tutacaklarıyla kıvırarak, bükerek, katlayarak ve yapıştırarak hemen her şeyi yapabilir, tablolar, küpeler, biblolar ve yazılar oluşturabilirsiniz. Quilling’i dünyanın her yerinde hobi olarak yapanların yanında, bir yaşam tarzı olarak benimseyen sayısız insana, ülkemizde de profesyonel quilling’ciler de ekleniyor.

Rengârenk Kağıtlarla Koca Bir Dünya

Örneğin burada birkaç çalışmasını gördüğünüz Sena Runa, herkes gibi ev-iş arasında mekik dokurken, bir gün bu quilling tablolarından biriyle karşılaşıyor ve hayatı değişiyor. Önce birkaç deneme, ardından işten ayrılma ve sonrasında tamamen quilling’e adanmış bir hayat. Her sabah kalkıp rengarenk kağıtlarını 1 ve 2 cm kalınlıkta olacak şekilde kesip oturuyor çalışma masasının başına. Gerisi tamamen hayal gücüne kalmış. Bazen bir kelebek yapıyor sadece, bazen de kalp. Başlarda 3 günde 1 tane yaptığı eserleri Etsy üzerinden satışa çıkardıktan ve dünya çapında ilgi görmeye başladıktan sonra her güne bir eser sığdırmaya başlıyor. Şu an sosyal medya hesaplarını takip eden neredeyse yüz bin kişi onun yapacağı sıradaki eserini merakla bekliyor. Buradan Instagram hesabını inceleyebilir, buradan da dilerseniz odanızın duvarına bir tablo satın alabilirsiniz.

Rengârenk Kağıtlarla Koca Bir Dünya
Rengârenk Kağıtlarla Koca Bir Dünya

Tabii ki bu sanat dalı Sena Runa’ya özgü bir şey değil. Yurt dışında da birçok yetenekli quilling’ci var. Bunlardan biri Rus asıllı Yulia Brodskaya. 1983 Moskova doğumlu Yulia İngiltere’de yaşıyor ve quilling’in yanı sıra illüstrasyon ve tipografiyle de uğraşıyor. Yaptığı eserleri buradan takip edebilirsiniz.

Rengârenk Kağıtlarla Koca Bir Dünya
Rengârenk Kağıtlarla Koca Bir Dünya

Özetle, quilling sayesinde siz de ilkokulda vedalaştığınız renkli kağıtlarla tekrar kaynaşabilir, günün tüm stresini bir iki saat içinde sıfırlayabilir, üzerinde bir de sanat eserleri ortaya çıkarma şansına sahip olabilirsiniz. Belki sizin de derinlerde sakladığınız bir sanatçı vardır da bu yazıyı okumanızı bekliyordur. Denemesi bedavadan biraz pahalı :)

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.