Rengarenk bir Virginia Woolf Biyografisi

Amanda Aman 01.06.2018

Virginia Woolf’un illüstre edilmiş biografisi, yazarın olağanüstü hayatını sade ve mütevazi bir şekilde yüceltiyor.


“Tüm dünya sanat eseridir. Shakespeare yok, Beethoven yok, kesinlikle ve ısrarla tanrı yok! Biz kelimeleriz, biz müziğiz, biz onun kendisiyiz.”

İngiliz feminist yazar Virginia Woolf’un illüstre edilmiş biografisi, yazarın olağanüstü hayatını sade ve mütevazi bir şekilde yüceltiyor. Kitabın içerisinde yer yer Woolf’un romanlarından, günlüklerinden ve yazılarından alıntılar yer alıyor.

Küçük yaşta yazar olmaya karar veren Virginia’nın sırayla anne, abla ve babasını kaybetmesi onu dev bir depresyona soktu. Bu ruhsal bunalım tüm hayatını derinden etkiledi. Kardeşleriyle Bloomsbury’ye taşındı ve etrafındaki diğer sanatçılarla bir araya gelerek, düşüncenin dürüstlüğünü ve cinselliğin özgürlüğünü savunan Bloomsbury grubunu kurdu.

1912’de gazeteci ve deneme yazarı Leonard Woolf ile evlendi. Eşi, hayatı boyunca sanatının en büyük destekçisi oldu. Çocuk sahibi olmak istedi, eşi istemeyince intihar etti, tedavi gördü. Eşiyle birlikte kurdukları yayınevi, kitaplarını yayımlatmasını kolaylaştırdı. Kadınlara olan ilgisini fark etti ve "Orlando" adlı romanını sevgilisi Vita Sackwill-West’e adadı.

Savaşta pek çok arkadaşını kaybetti, bunalımları şiddetlenerek geri döndü.

Bilinç akışı tekniğini uygulayan Woolf'un romanlarında öne çıkan meseleler kadın hakları, özgürlük, toplumsal değerler ve ayrışmalardı. 1929 yılında yazdığı Kendine Ait Bir Oda, feminist hareketin mihenk taşlarından kabul edilir. 1941 yılında sevgilisine ve eşine iki veda mektubu yazdı, ceplerine ağır taşlar yerleştirerek kendini nehre bıraktı ve hayatına son verdi.

“Ne hoş bir güzelliği vardır, hafif adımlarla, dünyadan gülümseyerek geçenlerin...” dese de Woolf, kendisi tırmalayarak, delirerek, deneyerek, savaşarak geçti bu dünyadan.

Rengarenk Virginia Woolf biografisi, Zena Alkayat tarafından yazıldı, Nina Cosford tarafından resimlendirildi. Henüz Türkçeye çevrilmedi, İngilizcesi buradan satın alınabilir.

Amanda Aman


Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.