Renault Koleos

Cengiz Özer 13.09.2016

Koleos, Renault’un en üst segment SUV’u olacak.

Renault’nun 2016’nın son aylarında ülkemizde satışa çıkaracağı SUV’una yakından bakalım.

Renault Koleos

Bilindiği gibi son yılların en popüler, en rağbet gören otomobil segmenti SUV türü araçlar. Birçok marka da tasarımlarını bu tür araçlara yönelik yapmakta ki önceki birçok yazımıza bunu detaylıca anlatmıştık.

Fakat Renault diğer markaların içinde daha farklı bir marka. Çünkü Renault ağırlıkla spor genç arabaları yahut sedan aile arabaları üreten bir firma olarak karşımıza çıkıyor ve ülkemize de bu tarz arabalarını getiriyor. Dünden bugüne Renault modellerini incelediğimizde bunu görmekteyiz. Örneğin Renault Clio gençlere hitap eden bir modelken, Megane ve Fluence ise daha ziyade orta segment kullanıcıya hitap eden sedan otomobiller olarak karşımıza çıkıyor. Scenic modeli geniş hacimli bir aile arabası olarak sunulurken, Renault Latitude ve Talisman ise lüks makam otomobilleri sınıfında karşımıza çıkıyor idi.

Bunların haricinde Captur ve Kadjar’dan başka Renault’nun bilinen, iddialı bir SUV’u yoktu. Fakat artık gençlerden tutun da çocuklu ailelere kadar birçok kişinin SUV türü araçlara yöneldiğini düşündüğümüzde, Renault’nun Captur ve Kadjar haricinde daha yüksek donanımlı, daha lüks bir SUV ile piyasaya girmesi gerekiyordu ki Koleos tam da bu özelliklere sahip bir SUV.

Renault’nun amiral gemisi olacak

Renault’nun bu otomobili, ürettiği diğer SUV’lar içinde en üst donanıma sahip, en lüks SUV’u, yani bilinen tabirle amiral gemisi olacak.

Teknik Özellikleri

Renault Koleos’un Türkiye’de satışa sunulacak modelleri iki farklı motor seçeneğinde olacak. Birincisi 1.6 dci (130 beygir), ikincisi 2.0 dci (175 begir ve dört çeker) olmak üzere iki ayrı dizel motora sahip olacak.

Bunun haricinde X-Tronic adlı CVT şanzımana sahip olacak. X-Tronic adlı CVT şanzımanı hâlihazırda Nissan da kullanıyor (Nissan ile Renault’nun ortaklığı sebebiyle bazı teknolojileri ortak kullanıyorlar). Tecrübelerimden hareketle söyleyebilirim ki X-Tronic CVT şanzıman sorunsuz bir otomatik şanzımandır. Vites geçişleri oldukça sessiz ve sarsıntısızdır ve bu da konforu beraberinde getirmektedir.

Renault Koleos’un 2.0 dci motora sahip olan versiyonu dört çeker olacak. Fakat bu dört çekiş sistemi Alman otomobillerindeki gibi sürekli dört tekerden çekiş sistemi (4Matic, 4Motion, X-Drive, Quattro vs.) şeklinde olmayacak. İsteğe bağlı olarak kullanılan “2WD”, “4WD AUTO” ve “4WD Lock” (kilitli diferansiyel) seçenekleri olacak ve sürücü dilediği zaman bunları seçecek (yine bu da Nissan’a ait bir sistemdir).

Teknolojik ve Konfor Donanımları

Koleos, konfor olarak da oldukça yüksek donanımlara sahip olacak. Gerek önde oturanlar, gerek arkadakiler için oldukça geniş bir hacim söz konusu. Bu da yolcuların seyahatlerde sıkıntı yaşamayacağı anlamına geliyor.

Renault Koleos

Koleos, Renault’nun son zamanlarda kullandığı multimedya sistemini kullanacak. Bu sistemde 8,7 inçlik dokunmatik bir ekran mevcut. Fakat bu ekran Renault Talisman yahut yeni Megane’daki gibi dikey olarak yerleştirilmiş olacak. Bu dokunmatik ekran vasıtasıyla birçok şeye erişmek mümkün olacak.

Renault Koleos

Koleos’da ısıtmalı koltuklar da olacak fakat bunun en üst donanımlı olanında sunulmasını bekliyorum.

Renault Koleos'un Türkiye Fiyatı

Koleos’un Türkiye satış fiyatı henüz bilinmiyor. Ancak teknik özellikleri, konfor ve teknolojik donanımları göz önüne alındığında fiyatının 100.000 TL civarından başlayacağını tahmin ediyorum.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.