Realist Pencereden Nasıl Daha Zeki Olunur?

Ece Soylu 21.06.2016

Hangimiz daha zeki olmayı istemiyoruz ki? Peki, bunun için sihirli bir değneğe mi ihtiyacımız var yoksa başka yollar da mümkün mü?

Zeka, hem toplumsal statü hem de insan ilişkilerinde önemli bir yer tutuyor. Yaşadığımız dönemde bir modern Sherlock olsak oldukça faydalı olurdu doğrusu. Bu yüzden çoğumuz içten içe daha zeki olmanın, hiç değilse öyle görünmenin peşinde. Sosyal seleksiyondaki rekabeti düşündüğümüzde, haksız bir istek olduğunu söyleyemeyiz. Hal böyle olunca "nasıl daha zeki olunur?" sorusuna modern dünyanın da hızlı cevapları oluyor.

Realist Pencereden Nasıl Daha Zeki Olunur?

İnternet ve telefon uygulamalarında oyunvari konseptleriyle karşımıza çıkan beyin egzersizleri, ilaç firmalarının sunduğu hafıza ve zeka geliştirici haplar, kuş veya dalga sesleri eşliğinde sübliminal mesajlar içeren ses kayıtları kullanımımıza sunulmuş en iyi yöntemler gibi gözüküyor. Bir mucize gibi sunulan bu yöntemlerin ne kadar işe yaradığı ise düşünülmesi gereken bir konu. Çünkü bu ürünler modern pazarda satılırken veya bir tık uzağımızda önümüze gelirken, zahmetsiz ulaşabileceğimiz ultra zekalar vaat ediyorlar. Henüz geliştirmediğimiz zekamızla bile düşündüğümüzde, bir şeyin bu kadar kolay olmasında bir terslik olduğunu anlayabiliriz sanırım.

Lamarck’ın öne sürdüğü ve evrimciler tarafından da kabul gören "kullanılan organ gelişir, kullanılmayan körelir" saptaması, beynimizi ve dolayısıyla zekamızı nasıl geliştireceğimiz konusunda en büyük sırrı veriyor aslında. Biyoloji öğretmeninizin sesini duyar gibi olmuşsunuzdur belki; sporcuların kas yapması veya araba kullanmayı öğrenmek gibi örneklerle işleyen demirin ışıldadığını örneklemiştir. Dolayısıyla beynimizin zeka ile ilintili kısmı olan prefrontal korteksin gelişimi de bu temele dayanıyor. Ayrıca yine bilim dünyasından gelen habere göre beynimiz gelişimini en yavaş tamamlayan organımız. Yani geliştirmek için çok çaba sarf etmemiz gerekiyor. Bu gelişim bir hap yutmak, ne kadar zeki olacağınızı söyleyen bir sesi dinleyerek uykuya dalmak veya oyun oynamak kadar zahmetsiz yollarla gerçekleşemez. Bu yöntemlerin etkisini bir çırpıda kenara atmak da haksızlık olur, ancak zeka gelişimine katkıları olmasının yanında (sübliminal mesajlardan emin değilim) vaat ettikleri mucizeyi yaratmayacakları kesin. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar da bu yöntemlerin nerede hata verdiği konusunda ayrıntılı sonuçlar içeriyor.

Realist Pencereden Nasıl Daha Zeki Olunur?

Peki, zeka gelişimine realist penceren bakarsak neler yapmamız gerekiyor?

Öncelikle sağlıklı bir vücuda sahip olmamız gerekiyor. Vücudun normal düzeninde işlemesi, beyne giden kan akışının yeterli olması ve metabolizmanın düzgün çalışması lazım. Vücudun ihtiyacı olan besinleri alması, yani her organ gibi beynin de fiziksel gelişimi için gerekli büyüme koşullarının oluşması gerekiyor. Sporu ve sağlıklı beslenmeyi hayatınızdan eksik etmemekle başlayabilirsiniz işe. İnternet sitelerinde dolaşan "başarılı insanların 10 ortak özelliği", "zengin insanların sabah rutinleri" gibi yazıları görmüşseniz, sporun ve sağlıklı beslenmenin de o listelerden hiç eksik olmadığına dikkat etmişsinizdir. Kadercilik kısmını bir kenara bırakırsak zekanın, başarı ve ekonomik statü üzerindeki etkilerini inkar edemeyiz.

Realist Pencereden Nasıl Daha Zeki Olunur?

Sağlığınıza dikkat ettiyseniz ve beyninizi gelişime hazır hale getirdiyseniz, şimdi sırada sürekli bir yolculuk var. Okumayı ve öğrenmeyi sürekli bir hale getirmeniz gerekiyor. Yeni kelimeler öğrenmek ve günlük konuşmada kullanmaya çalışmak hafıza gelişiminiz açısından faydalı olacaktır. Matematiksel hesap gerektiren işleri hemen hesap makinesini elinize almak yerine kendiniz yapmaya çalışın. Sürekli öğrenmeye açık olun ve öğrendiklerinizi kullanın. Sadece duyduğunuz ve okuduğunuz şeyler bir süre sonra hafızanızdan silinecektir ancak aktif olarak kullandığınız bilgiler kalıcı olacaktır. Sorgulayıcı olmak da öğrenme yolculuğundan etkili bir yöntemdir. Yeni karşılaştığınız bilgileri kendi süzgecinizden geçirerek üzerinde düşünmeyi alışkanlık haline getirin. Farkındalık da bu noktada önemli bir yer tutuyor. Hafıza kadar algı becerisi de zekanın bir parçası, dolayısıyla farkındalığınızı koruduğunuz süre ne kadar uzun olursa algı beceriniz de o oranda gelişir.

İşin özü, Lamarck’ın ve atalarımızın yolundan gitmek, mucize beklemektense kendi mucizenizi yaratmak için sürekli çalışmak zekanızı parlatacaktır!

Ece Soylu


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.