Ramazan'da Aç Kalırken Kilo Almaktan Nasıl Korunuruz?

Özge Kaya 06.06.2016

“Aç kalmadan kilo verin!” vaatli diyet listelerine alışkınız. Ancak, Ramazan ayında bu durum tersine dönüyor.

Birçok insan oruç tutarken aynı zamanda kendiliğinden kilo da vereceğini düşünür. Ancak gerek beslenme düzeninin bir anda radikal bir biçimde değişmesi, gerekse ağır iftar sofraları nedeniyle Ramazan ayını kilo almış olarak tamamlar.

Oysa, belli başlı birkaç noktaya dikkat ederek Ramazan’ı sağlıklı ve hatta fazla kilolardan kurtulmuş bir şekilde tamamlamak mümkün. İşte oruç tutarken dikkat edilmesi gereken konular:


Sahurda hafif ancak gün boyunca tok kalmanıza yardımcı olacak gıdaları tercih edin.
Tahıl ve lif oranı yüksek besinler sahur için idealdir. Basit şeker içeren meyve, meyve suyu, makarna, beyaz ekmek gibi gıdalar gün içinde çabuk acıkmanıza neden olur. Öte yandan, kahvaltılık yiyecekler çabuk acıkmanızı engelleyecektir.

İftarda ise mideyi yormayacak besinlere yönelin.
Uzun süreli bir açlığın ardından yenilen yağlı ve bol kalorili gıdalar Ramazan ayındaki kilo artışının temel nedenlerinden biridir. Bu nedenle iftarda ağır besinlerle mideye yüklenmek yerine su ve lif oranı yüksek gıdaları tercih etmek gerekir. İftar menünüzde mutlaka sindirimi kolay, çok baharatlı olmayan bir çorbaya yer verin.

Makarna, pilav gibi gıdalardan ve hazır meşrubat, meyve suyu, şerbet gibi şekerli içeceklerden uzak durun.

Bu tip yemekler yerine bir gün et/tavuk/balık grubundan, bir gün de sebze grubundan beslenmeye özen gösterin. İçecek olarak ise soğuk ayran ya da cacık ile gün içinde kaybettiğiniz sıvı ve elektrolit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Tatlı tercihinizi şerbetlilerden değil, güllaç, sütlaç gibi sütlü tatlılardan yana kullanın.
…ve tatlıyı haftada 1-2 günü geçmeyecek şekilde, iftardan en az 1,5 - 2 saat sonra tüketin.

İftarla sahur arasında su içmeyi ihmal etmeyin.


Ramazan ayında günün yarısından çoğu susuz geçeceği için iftar sırasında ve sonrasında mutlaka en az 2 litre su tüketmeye özen gösterin.

İftar ve sahurdan hemen sonra uyumayın.
Ramazanda kilo alımının başlıca nedenlerinden biri de yemeklerden hemen sonra uykuya geçiştir. İftardan 1-2 saat sonra yapacağınız kısa bir yürüyüş metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve kalori yakımını kolaylaştırır. Ancak, oruçluyken kesinlikle spor yapmayın, bunun vücuda faydasından çok zararı olacaktır.

Özge Kaya


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.