Puan Düşürecekler Mi?

İnci Vardar 20.07.2016

Fitch, Moody's ve Standard & Poors, değerlendirme kararlarını yavaş yavaş açıklıyorlar.

Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Fitch, darbe girişiminin ardından Türk bankalarının risklerinin arttığına dikkat çekti.

"Darbe girişiminin ardından Türk bankalarının riskleri yükseldi" başlıklı bir değerlendirme yayınlayan Fitch, darbe girişimi sonrası olayların ülke notuna baskı olarak yansıyıp yansımayacağının hükümetin darbe girişimine verdiği tepkilere bağlı olacağını vurguladı.

Hükümetin vereceği tepkilerin siyasi kutuplaşmaları ne derece artıracağı ve kurumların bağımsızlığını ne derece zayıflatacağının büyük önem taşıdığının altını çizen Fitch, gelişmelere bağlı olarak Türk bankalarının kredi profilleri ve kredilerin için aşağı yönlü risklerin arttığına dikkat çekti.

Fitch değerlendirmesinde, "Türk bankalarının kredi profilleri ülke riskine, dış kaynaklara ulaşımlarına ve liranın değerine duyarlıdır" denildi. Türkiye'yi "yatırım yapılabilir" notuyla derecelendiren iki şirketten biri olan Fitch, bankaların kredi notlarının başlıca hassas noktalarından birinin de "ülke kredi notu" olduğuna dikkat çekti.

Puan Düşürecekler Mi?

Bankacılık sektörü göstergelerinde yakın dönemde "keskin değişim" beklenmediği de vurgulanan Fitch değerlendirmesinde, "Son günlerdeki olayların ülke notuna baskı olarak yansıyıp yansımayacağı hükümet tepkilerinin politik kutuplaşmayı ne kadar artırıp kurumların bağımsızlığını ne kadar zayıflatacağına bağlı olacak. Bankacılık sektörü temel olarak sağlam, ancak zor durumdaki turizm sektörü nedeniyle bazı bankaların aktif kalitesi baskılanabilir" denildi.

Moody's derecelendirdiği 17 Türk bankasını da "negatif incelemeye" aldı

Dünyanın üç büyük kredi derecelendirme şirketinden Moody's de, ülke notuna bağlı olarak, derecelendirdiği 17 Türk bankasını da "negatif incelemeye" aldı. Moody's'den yapılan açıklamada, gelişen siyasi ve ekonomik durumdan kaynaklı olarak ortaya çıkan risklerin değerlendirilmesi ihtiyacı nedeniyle notların izlemeye alındığı belirtildi. Derecelendirdiği Türk bankalarının, yaşanan son gelişmelerin ekonomik ve finansal etkilerinden belirli bir derecede etkileneceklerine işaret eden Moody's, yapacakları gözden geçirmeden her kurumun durumunu ayrı ayrı değerlendireceklerini belirtti.

Standard & Poors da değerlendirme yapacak.

Standard & Poor's da Pazartesi günü yaptığı açıklamada, darbe girişiminin Türkiye ekonomisine etkilerinin değerlendireceğini açıkladı. Açıklamada, orta ve uzun vadede siyasi gelişmeler, yabancı yatırımcıların tepkileri ve potansiyel makroekonomik etkilerin değerlendirileceği belirtildi. Değerlendirmede, bankacılık sektöründe ve genel olarak finans saktörünün durumu ve transferlerdeki gelişmelerin de dikkate alınacağı belirtilen açıklamada, Türkiye'nin içinde bulunduğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika ülkeleri grubu içinde "kısmi yüksek riske sahip" olduğunun da altı çizildi.

Kaynak: DHA

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.