PTSD ve Işık Terapisi

Bihter Kartheuser 13.09.2016

Travma sonrası stres bozukluğunun tedavisinde yeni bir müdahale yöntemi olarak ışık terapisi öneriliyor.

Ağır travma atlatan kişiler uzun yıllar boyunca travma sonrası stres bozukluğu (PTSD - Post traumatic stress disorder) yaşıyorlar. Sebepleri cinsel tacizden savaşa maruz kalmaya kadar değişen PTSD, bu rahatsızlığa sahip kişilerin çocuklarında bile görülebiliyor. Hem nörolojinin hem de psikolojinin konusu olmasının yanı sıra multidisipliner bir yaklaşım gerektiriyor.

Teksas Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, uzun yıllar PTSD tedavisinde yakın plan kızılötesi ışınları kullandıktan sonra, araştırmalarına dair bilgileri içeren bir makale yayınladılar. Araştırmanın ana ismi Profesör Hanli Liu önderliğinde, multidisipliner bir ekip eşliğinde gerçekleştirilen araştırma, ışığın beyni görüntüleme özelliğinin yanı sıra PTSD’li hastalarda bilişsel fonksiyonları geliştirdiğini de ortaya koyuyor.

PTSD ve Işık Terapisi

Kızılötesi Işınların Etkisi

Araştırmanın ilk aşamasında, henüz sonuçlarını bilmediklerinden direkt beyni kullanmak yerine biyolojik model olarak önkolu kullanıyorlar. Yakın plan kızılötesi ışınlara maruz bırakılan önkolda nöronların içinde kan akışını sağlayan bir protein olan sitokrom-c oksidaz’ın üretiminde artış görüyorlar. Buradan hareketle aynı yöntemin beyinde de çalışacağını düşünüyorlar. Liu bu sonuçla beraber canlı insan dokusunda ışık uyarısının etkilerinin ilk kez ortaya koyulduğunu belirtiyor.

Etkili Bir Tedavi Yöntemi

Kızılötesi ışınların sitokrom-c oksidaz’ın üretimini artırarak kan akışını sağlıyor oluşunun, özgün bir müdehalesiz tedavi imkanı sağlayacağı düşüncesinden hareket ediyorlar. Araştırma ekibi, bu yöntemin özellikle hafıza konusunda PTSD mağduru gazilerin tedavisinde destekleyici olacağını belirtiyor. Uzun yıllardır PTSD üzerine çalışan Liu uyguladıkları beyin haritalandırma tekniği sayesinde PTSD’li hastaların hafıza problemlerinin nerede olduğunu görme şansına sahip oldu. Medikal ve biyolojik mühendislik uzmanı Liu bu yaklaşım sayesinde mıknatıslar ya da elektrik şoklarına gerek kalmadan etkili çözüm yöntemleri uygulanabileceğini belirtiyor.

Araştırmaya dair daha detaylı bilgiye buradan ve şuradan ulaşabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.