Prizren: Balkanlar'ın Yoncası

Seden Gürlek 28.09.2016

Balkanlar'da ayakta kalmış bu Osmanlı şehrine yolculuk etmeye hazır mısınız?

Balkan şehirleri senelerce birçok kültürün etkisi altında kaldı. Osmanlı İmparatorluğu’nun köprüler, camiler, medreseler ve şadırvanlarla donattığı bu şehirlerden biri de Prizren. Müslüman ve Hristiyan cemaatlerin beraber yeşerdiği bu şehri, hiç yabancılık çekmeden gezmek, özellikle Türkiye vatandaşları için büyük bir ayrıcalık.

Prizren

Rotanız Kosova’ya düşerse, Prizren’i görmeden dönmeyin. Müslüman Arnavutlar ve Türklerin yoğunlukta olduğu Prizren’deki halkla iletişim kurmak çok kolay. Makedonya, Bosna-Hersek, ve Arnavutluk’ta olduğu gibi Kosova’daki hemen herkes de Türkiye’deki dizileri izliyor, Türk pop müziğini dinliyor ve Türkiye’deki siyaseti yakından takip ediyor. Her ne kadar sınırlar bizi ayırdıysa da Prizren’de çok sıcak karşılanıyoruz.

*** Prizren, Kosova ***

Bizans ve Osmanlı mimarisi Prizren’i baştan uca süslemiş. Sinan Paşa Camii’nden, şehrin meydanındaki Şadırvan’a, Gazi Mehmet Paşa Hamamı’ndan eski Taşköprü’ye kadar birçok eser Osmanlı döneminde inşa edilmiş. Prizren’in sokaklarında gezerken Bektaşi tekkelerine rastlayabilirsiniz. Bugün hala etkisini sürdüren erken Osmanlı geleneği, Prizren’e ve Kosova’ya gitmek için hayli güzel bir neden.

Prizren, Kosova

Prizren hamamı, Gazi Mehmet Paşa tarafından 1563-64 yıllarında inşa edilmiş. 1950'lere değin hamam olarak kullanılan yapı, günümüzde sergi mekanı olarak işlev görüyor. Balkanların en değerli kültürel yapılarından birisi olan Prizren hamamını gezmenizi tavsiye ederiz.

old public bath-house

Camileri, kiliseler ile yan yana görmek artık İstanbul’da fazla rastlamadığımız bir durum olsa da Prizren’de bunu görmek mümkün. İbadethanelerin yakın mecralarında da restoran bulmak mümkün. Prizren gayet eski bir şehir olduğu için burada bulacağınız her şey bir arada. Ufak bir şehir gezintisinden sonra, nehrin yanındaki yolu takip ederek gayet ucuz ve kaliteli yemek yapan restoranlara uğrayabilirsiniz. Özellikle Prizren köftesi ve kebabı çok leziz. Bunun yanında hemen her restoranda çok uygun fiyata akşam yemeği yiyebilirsiniz.

Prizren food

Prizren - Kosovo

Prizren’de konaklamak, fiyat açısından olabildiğince uygun olmasının yanında, sabah uyandığınızda yenilenmiş hissediyorsunuz. Otel çalışanları genelde çok yardımcı oluyorlar ve aynı zamanda Türkçe biliyorlar. Prizren’de konaklamak ve otel fiyatlarını öğrenmek için buraya bakabilirsiniz.

Prizren

Priştine'den, Üsküp'ten veya Tiran’dan Prizren'e ulaşmak mümkün. Otobüs fiyatları 4-9 euro arasında değişiyor. İstanbul’dan da Priştine’ye direkt uçak bulabilirsiniz. Kosova'ya günde en az iki uçuş düzenleniyor.

Kapak görseli: www.traveks.com

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.