Prison Architect

Yasin Abay 04.09.2016

Tam güvenlikli bir hapishane inşa edip yönetin. Suçlular size emanet!

Prison Break dizisin birçoğumuz bilir. İnşaat mühendisi, zeki insan Michael Scofield hapishane planlarını vücuduna dövme yaptırarak idama mahkum olan abisi Lincoln Burrows’u idam tarihi gelmeden kaçırmaya çalışır. Prison Architect ise hapishanenizde bulunan Scofield ve Burrows tipi mahkumlarla nasıl başa çıkabileceğinizi gösterecek bir oyun. Belki de Prison Break: Sequel izleyicilerle buluşmadan önce biraz pratik yapmanın vakti gelmiştir.

6 Ekim 2015 çıkış tarihli Prison Architect Introversion Software tarafından geliştirildi ve yayımlandı. İki boyut üzerinde oynanıyor ve orta-alt seviye bilgisayar sistemi oyunu çalıştırmak için yeterli olacaktır. Orijinal versiyon Türkçe dilini desteklemese de çeşitli eklentilerle oyunu Türkçe yapmak mümkün. Yaklaşık bir yılı geride bırakan oyunun son sürümü versiyon 2.0 geçtiğimizin ayın 26’sında yayımlandı ve çok iyi referanslara sahip. İnternete bağlanmanın zor olduğu yerlerde iseniz, bir tatilde veya köy evinde iseniz ve canınız sıkılıyorsa, bu oyun sizi en iyi şekilde tatmin edebilecek tek oyunculu oyun. 1 milyondan fazla satan Prison Architect’in ilham kaynağı ise Dungeon Keeper, Dwarf Fortress ve Theme Hospital.

Oyunun mantığı, basit olarak, size teslim edilecek mahkumlara elinizdeki bütçeye göre davranarak bir hapishane oluşturmak ve bunu büyütmeye çalışmak. Mahkumların kalacağı hücrelerden tecrit hücrelerine, revirlerden spor salonlarına, gardiyan odalarından belki de infaz odalarına kadar birçok birimi yapınıza ekleyebilirsiniz. Yapınıza tuvalet koymayı da ihmal etmemenizi tavsiye ediyoruz. Prison Architect, ilk aşamada biraz karmaşık görünebilir. Bu yüzden Story Mod’a girerek bina yapma, mahkum çalıştırma, gardiyan işe alma ve devriye düzenleme gibi temel şeyleri öğrenebilirsiniz.

Prison Architect

Hapishaneyi en iyi şekilde kurdunuz, sarı otobüslerle mahkumlar gelmeye devam ediyor ve hapishaneyi büyütmek istiyorsunuz. İşte bu noktada oyun size bir mücadele sunuyor. İsyanlar, yangınlar ve çıkan kavgalar sizi duruma müdahale etmeye sevk ediyor. Müdahale sonucunda da seviye atlama yerine aynı seviyeyi koruma telaşına kapılacaksınız. Birçok atölye çalışmasında örnek hapishane planları görecek ve yapmayı deneyeceksiniz ama muhtemelen yapamayacak ve bu durum sizi hırslandıracak.

Son derece basit ve eğlenceli Prison Architect’in başlıca referanslarından PC Gamer oyun hakkında, ‘’Introversion’ın güvenlik simülasyonu kapitalizmin, mimarinin, yönetimin ve ahlakın ilgi çekici bir birleşimi. Çoklu konu seçeneği ile çoğunlukla çelişen hedefleri önünüze getiriyor: Mahkumların güvenliği, mekanın verimli kullanımı, mahkumların refahı, kazanç elde etme ve hapishanenin tamamen güvenli olmasın sağlama. Bu hedefleri sağlayan bir ortam inşa etmek şahane bir başarı.’’ Metacritic’in incelemesinden %83 not alan Prison Architect’in Gazetemsi inceleme puanı on üzerinden 8.7 olarak değerlendirildi.

Prison Architect

Standart Steam ücreti 49 TL olan Prison Architect bu ücreti tamamen hak ediyor olsa da envanterine bu oyunu eklemeyi düşünenlere bir Steam indirimi beklemelerini tavsiye ediyoruz. Prison Break: Sequel 2017’de yayına girecek ve dizi hayranlarını iyi yönde etkileyeceğini düşündüğümüz bu oyunu dizi başlamadan, indirim beklemeden edinmek de çok cazip gözüküyor.

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.