Prag Rehberi

Orta Avrupa’nın cevheri, masal şehri Prag.

Prag, Çek Cumhuriyeti’nin başkenti, aynı zamanda da en büyük şehri. Ayrıca kendisi Orta Avrupa’nın da en büyük şehirlerinden biri olmakla beraber, yüzyıllar boyu tarihi Bohemya bölgesinin başkentliğini yapmış. Şehir Orta Çağ mimarisine ait yapıları ile meşhur ve şehrin tarihi merkezi UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunuyor.

Büyüleyici köprüler, katedraller, altın tepeli kuleler ve kilise kubbeleri ile dolu bu şehrin yansımaları Vltava nehri üstüne düşüyor. II. Dünya Savaşı’ndan neredeyse hiç hasar almadan çıkan Prag’ın Orta Çağ'dan kalma şehir merkezinde Arnavut taşlı kaldırımlar, güzel avlular, katedraller ve sayısız kilise bulunuyor. Prag gerçekten bir masal şehri ve buraya her giden büyülenerek dönüyor. Prag aynı zamanda modern ve canlı bir şehir, hem turist yoğunluğu hem de gece hayatının ün salmış olması sebebiyle de enerji dolu. Kültür, sanat ve müziğe dair de birçok şey bulabileceğiniz bir yer.

Prag Rehberi

Başlamadan önce, tavsiye etmek istediğim bir harita var. USE-IT, Avrupa’nın birçok şehrinde bulabileceğiniz, yerliler tarafından hazırlanan, hem turistik hem de yerel ipuçlarına yer veren, görselleri çok güzel olan bir harita, üstelik de bedava. Prag’a gittiğinizde mutlaka bir tane edinmelisiniz. Prag’da görülmesi gereken yerlere gelecek olursak, bunların başını tabii ki de yukarıda bahsettiğimiz tarihi şehir merkezi, yani Old Town çekiyor. Burada birkaç tane görülmeye değer bina ve anıt var. İlk olarak ünlü Astronomik Saat Kulesi ve gotik Tyn Kilisesi var. Ayrıca Mozart’ın operası Don Giovanni’nin ilk sergilendiği Estate Tiyatrosu da burada bulunuyor. Eski şehir merkezinde bir sürü kiliseye rastlamanız da mümkün. Buradaki meydanda, özellikle yeni yıla yaklaşırken ve Noel zamanında panayırlar düzenleniyor, yeme-içme stantları ve çeşitli eğlence etkinlikleri bulunuyor.

Prag Rehberi
Prag Rehberi

Old Town’ı gezdiniz, sıra geldi Prag’ın belki de en ünlü ikonlarından biri olan Charles Köprüsü’nden geçerek Prag Kalesi’ne doğru yola çıkmaya. Charles Köprüsü gün boyunca şehrin en kalabalık noktalarından biri. Seyyar satıcılar, resminizi yapmak için bekleyen sanatçılar, sokak müzisyenleri, herkes burada. Buradan yürüyerek tepeye tırmanırsanız hem sevimli Prag binalarını görecek hem de dünyanın en eski kalelerinden olan ve Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük tarihi kalesi olan Prag Kalesi’ne ulaşacaksınız. Burada aynı zamanda Aziz Vitus Katedrali de bulunuyor. Buradan göreceğiniz Prag manzarası gerçekten dünyanın en güzel manzaralarından bir tanesi.

Prag Rehberi
Prag Rehberi
Prag Rehberi

Şehre geri indiğinizde ziyaret edebileceğiniz bir diğer yer Josefov, yani Yahudi mahallesi. Burada birçok sinagog bulunuyor, hatta The Old New Synagogue (Eski Yeni Sinagog) Avrupa’nın en eski aktif sinagogu olarak biliniyor. Burada Kafka’nın evini de ziyaret etmek mümkün. Şahsen benim Prag’dan en ilginç bulduğum deneyimlerden bir tanesi Kafka Müzesi’ni gezmekti. Kesinlikle tavsiye ederim.

Prag Rehberi
Prag Rehberi

Buradan da eski şehir merkezinin devamı olan Yeni Şehir kısmına geçebilir, Ulusal Müze ve ünlü Wenceslas meydanını ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca renkli görüntüsü ile göz dolduran Jubilee Sinagogu da burada bulunuyor. Görülmesi gereken bir başka önemli yapı da Dans Eden Ev, Frank Gehry’nin ikonik anıtı. Prag’da ayrıca Devasa Metronom, Petrin Tepesi’nin üstündeki küçük Eyfel Kulesi ve Komünizm Müzesi gibi enteresan müzeler de bulunuyor.

Prag Rehberi
Prag Rehberi

Prag’a kadar gelmişken mutlaka denemeniz gereken şeylerin arasında tabii ki de Çek birası yer alıyor. Daha önce şu yazımda Çek biralarından bahsetmiştim. Ayrıca bu yazılarımdan da Prag’da yenmesi gereken yemeklere ve tatlılara göz atabilirsiniz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.