Portreler Haritalarda

Amanda Aman 15.06.2016

Haritalar tuvale dönüşürse...

Okyanusların, ırmakların, çöllerin yer aldığı uçsuz bucaksız toprak parçaları insan tarafından anlamlandırılmış, sınırlandırılmış, parçalara ayrılmış, işlenmiş ve işaretlenmiş. İnşa edilen yollar, köprüler, şehirlerin isimleri tek tek okunuyor. Bunların da üzerinde yalın çizgilerle beliren insan portreleri. İnsanlık tarihinin kısa bir özeti sanki.

Portreler Haritalarda

Kağıt haritalar, Ed Fairburn’ün tuvali. Topografi ve insan portrelerini ahenkle birleştiriyor. Sanki hep bir aradalarmışçasına. Tek bir işi tamamlaması bazen birkaç gün sürüyor, bazen ise bir ay. Genellikle mürekkep kullanmayı tercih ediyor.

Portreler Haritalarda

1989, Southampton doğumlu İngiliz sanatçı Ed Fairburn, 2012 Cardiff School of Art and Design mezunu. Mike Wright Gallery tarafından temsil ediliyor. Penguin, Nike, BMW, New Republic Magazine, İngiltere Ordusu ve Gizli Haberalma Servisi Askeri İstihbarat Bölüm 6 (Secret Intelligence Service MI6) birlikte çalıştığı marka ve kuruluşlardan bazıları. Mail Online ve The Telegraph gibi medya devleri de yer vermiş sanatına.

Portreler Haritalarda

Jeolojik haritalar, planlar, tren yolu şemaları hatta yıldız haritalarını arka plan olarak kullanıyor. Dağlarla, tepelerle, nehirlerle, yani topografiyle bütünleşmiş portreler oluşturuyor ekleyip çıkararak. Bu işlemi yaparken çeşitli metotlar izliyor. Örneğin, haritanın kontürlerini dikkatle takip ederek onlara paralel oluşturduğu farklı formlar ve gölgeler yaratıyor. Harita ve portre öyle iç içe geçiyor ki, birini diğerinden farklı hayal etmek imkansız.

Portreler Haritalarda

Fairburn’ün sanatı pek çok kişiye hitap ediyor, sanatını deneyimlerken yaş, cinsiyet ve kültürel farklılıkların hiçbir önemi kalmıyor.

Portreler Haritalarda

Amanda Aman


BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.