Polonya’da Kadınlar Kürtaj Yasağına Karşı Grevde

Özge Kaya 05.10.2016

Bir devlet daha kadınların kendi bedenleriyle ilgili verdikleri karara müdahale etme hakkını kendinde buluyor.

Polonya’da kadınlar Pazartesi gününden bu yana grevdeler. Nedeni de Polonya hükümetinin kürtajı tamamen yasaklamak istemesi.

İşin kötü tarafı, Polonya’da kürtaj zaten yasak. Sadece annenin hayati tehlikesi olması, fetüsün geri döndürülemeyecek şekilde zarar görmüş olması ve gebeliğin tecavüz ya da ensest sonucu meydana gelmesi durumunda kürtaja izin veriliyor.

Polonya’da Kadınlar Kürtaj Yasağına Karşı Grevde

BBC’nin haberine göre şimdiki yasa teklifi ise bu istisnaları bile kürtaj kapsamının dışında bırakıyor. Yeni kürtaj yasası teklifine göre kürtaj yaptıran kadınlar 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilecek ve kürtaj yapan doktorlara da benzer şekilde yaptırım uygulanacak.

Zaten, bireysel hak ve özgürlükler açısından yeterince geride kalmış gözüken Polonya yasalarının daha da insanlık dışı bir hal alma ihtimaline karşı Polonyalı kadınlar da tepkisiz kalmadı.

Polonya’da Kadınlar Kürtaj Yasağına Karşı Grevde

Yasa teklifini protesto etmek için okula ya da işe gitmeyi reddeden kadınlar siyahlara bürünerek “Doktor istiyoruz, misyoner değil!” sloganlarıyla sokaklara döküldü.

Kürtaj hakkının engellenmesi durumunda “merdiven altı” olarak tabir edilen sağlıksız ortamlarda yetkin bir hekim gözetimi dışında gerçekleşen yasa dışı kürtajların sayısında patlama olacağını ve bu durumun kadınlar açısından hayati tehlike oluşturacağını kestirmek çok güç değil.

Polonyalı kadınların bu haklı protestoda başarılı olmalarını umuyor ve artık kadınların kendileri ve kendi bedenleriyle ilgili kararları özgürce ve güvenli bir şekilde verebildikleri bir dünyada yaşamayı diliyoruz.

Görsel Kaynağı: BBC

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.