Pokemon GO Çılgınlığı Tüm Dünyayı Sardı

Mehmet Berkay Önen 11.07.2016

Tüm dünyayı saran Pokemon GO çılgınlığı kalıbına sığmayarak gerçek dünyada ciddi sorunlara yol açmaya başlıyor gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz hafta hem Google Play Store'da hem de App Store'da ücretsiz olarak indirilmeye başlanan yeni Pokemon oyunu GO, kısa sürede tüm dünyayı ele geçirmeyi başardı. Artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak oyuncuyu hikayenin merkezine oturtan uygulama, gerçek dünyada seyahat ederek Pokemon yakalamak üzerine kurulu. Oyunda başarılı olabilmek için telefonunuzu elinize alıp sokak sokak gezmenizi gerektiren uygulama, bu özelliği dolayısıyla hem büyük heyecan hem de büyük kargaşa yaratıyor gibi gözüküyor.


Pokemon GO Çılgınlığı Tüm Dünyayı Sardı

Uygulamayı çalıştırdığınızda telefonunuzun GPS alıcılarını kullanmak için yazılıma izin vermeniz talep ediliyor ve siz gerekli izinleri sağladıktan sonra da kameranız aracılığıyla yaratılan artırılmış gerçeklik ekranında Pokemon aramaya başlıyorsunuz. Harita üstünden size yakın bölgelerdeki Pokemon'ları görebilir ve onların peşinden giderek yeni Pokemon'ları poke topu kullanarak yakalayabilirsiniz. Fakat bunu yaparken bazı konulara dikkat etmekte fayda var. Bazı durumlarda halka açık olmayan alanlarda da belirebilen Pokemon'ların peşinden giderken yasaları çiğnemekten kaçınmanız gerekiyor.

Pokemon GO Çılgınlığı Tüm Dünyayı Sardı

Oyun piyasaya çıkalı daha birkaç gün olmasına rağmen dünyanın dört bir yanından Pokemon ile alakalı felaket haberleri gelmeye başladı bile. Oyun oynarken rast geldiği bir Pokemon'un peşinden giderken şans eseri bir cesetle karşılaşan Shayla Wiggins belki de bunlardan en ilginci. Gözüne kestirdiği Pokemon'u yakalamak için hızla akan trafiğin göbeğinde sert fren yaparak zincirleme kazaya sebep olan 26 yaşındaki Lamar Hickson'ın hikayesi de uluslararası basın organlarında büyük ilgi gördü.

Her ne kadar henüz Türkiye'de Pokemon GO oynamak mümkün olmasa da yakın zamanda bizimki dahil birçok ülkede de oyunun piyasaya çıkması bekleniyor. Absürt haberler konusunda ün yapmış bir ülke olarak Türkiye'den de benzer hikayelere tanıklık edeceğimizi düşünmeden edemiyoruz.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BU YAZARDAN

Yorum yazmak için giriş yapmalısınız.

Bu habere henüz site içi yorum yazılmamış.

Gazetemsi
Facebook'ta takip et Twitter'da takip et Youtube'da takip et Instagram'da takip et

©2016 Gazetemsi.com. Her hakkı saklıdır.